لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

اتحادیه اروپا نيروی قدس را در ارتباط با سرکوب ها در سوريه تحريم کرد


اتحادیه اروپا نيروی قدس را در ارتباط با سرکوب ها در سوريه تحريم کرد
اتحادیه اروپا نيروی قدس را در ارتباط با سرکوب ها در سوريه تحريم کرد

روز چهارشنبه، اتحادیه اروپا تحريم ها عليه رژيم سوريه را گسترش داد و واحد ويژه سپاه پاسداران را به خاطر نقشی که در کمک به نيروهای امنيتی سوريه در درهم شکستن قيام پنج ماهه عليه بشار اسد، رئيس جمهوری اين کشور داشته، مشمول آن قرار داد.

در بيانيه اتحاديه اروپا آمده است که نيروی ويژه قدس «کمک های فنی، تجهيزات و ساير پشتيبانی ها را به نيروهای امنيتی سوريه در سرکوب جنبش های اعتراضی غير نظامی» فراهم آورده است.

در فهرست سياه اتحاديه چندين ژنرال سوری، وزير دفاع پیشین و نماينده ويژه بشار اسد، حسن ترکمنی و همکاران نزديک برادر جوانتر بشار اسد، ماهر، مشمول تحريم قرار می گيرند.

پيشتر نیروهای امنیتی سوریه بار دیگر به شهرها و روستاها در سراسر کشور هجوم بردند و مخالفان مظنون دولت را دستگیر کردند.

گروه های طرفدار حقوق بشر روز چهارشنبه گفتند در برخی از حمله ها که شامگاه سه شنبه آغاز شد و تا بامداد چهارشنبه ادامه یافت، از تانک استفاده شد.

در پاریس، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه در يک کنفرانس خبری گفت: سوری ها «از حق داشتن دموکراسی برخوردارند.» اما او مداخله نظامی بدون تعهد بین المللی را رد کرد.

سازمان ملل متحد اعلام کرد در جریان سرکوب پنج ماهه تظاهرکنندگان طرفدار دمکراسی در سوریه دست کم ۲۲۰۰ تن کشته شده اند. با این حال، بشار اسد، خشونت مرگبار را به کسانی که آنها را «اشرار مسلح و تروریست ها» می نامد نسبت می دهد.

در این میان، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام اتحادیه عرب می گوید اتحادیه روز شنبه جلسه فوق العاده ای برای بررسی تحولات سوریه تشکیل خواهد داد.

XS
SM
MD
LG