لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

نیروهای امنیتی سوریه سرکوب معترضان را گسترش می دهند


نیروهای امنیتی سوریه سرکوب معترضان را گسترش می دهند
نیروهای امنیتی سوریه سرکوب معترضان را گسترش می دهند

نیروهای امنیتی سوریه به شهر ساحلی لاذقیه و شهر های نزدیک مرز لبنان حمله کرده اند.

فعالان می گویند تانک ها و نفربرهای زرهی بامداد شنبه در میان آتش سنگین وارد شهر شدند. یک روز پیشتر در آنجا هزاران نفر در گردهمایی هایی علیه دولت شرکت کرده بودند. گروه سوری ناظر بر حقوق بشر می گوید در تیراندازی در برخی از محله های لاذقیه دست کم ۲ تن کشته شد. همچنین به نظر می رسد دولت بشار اسد سرکوب ناراضیان در منطقه قصیر را گسترش می دهد. ساکنان می گویند نیروهای امنیتی روز شنبه به چندین شهر نزدیک به مرز لبنان حمله کردند.

دولت، گروه های مسلح را مسئول بیشتر خشونت ها دانسته است. رسانه های دولتی گزارش می دهند روز شنبه مراسم خاکسپاری سه افسر امنیتی که توسط «تروریست های مسلح» در نزدیکی دمشق و شهر حمص کشته شدند، برگزار شد.

در همین حال، دمشق برای متوقف ساختن خشونت علیه مردم و انجام اصلاحات سیاسی با فشار فزاینده بین المللی روبرو است. شورای امنیت سازمان ملل متحد قصد دارد پنجشنبه آینده برای بحث درباره اقدام های بیشتر علیه دولت سوریه جلسه ای تشکیل دهد. پیشتر در اوایل اوت شورای امنیت در بیانیه ای حمله های نیروهای امنیتی سوریه به شهروندان و نقض گسترده حقوق بشر را محکوم کرد.

روز شنبه، سازمان همکاری اسلامی، دولت سوریه را به خویشتنداری فراخواند. همچنین گفت آماده است در گفت و شنود در سوریه نقشی ایفا کند.

عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه از اسد خواست پیش از آن که زیاد دیر شود به اجرای اصلاحات بپردازد.

روز جمعه همچنین هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا کشورهایی را که از نظر اقتصادی و سیاسی از سوریه حمایت می کنند تشویق کرد «به طرف درست تاریخ حرکت کنند.» او همچنین کشورها را به متوقف ساختن خرید نفت و گاز از سوریه فراخواند. کلینتون گفت وی به گفتگوهای دیپلماتیکی با هدف وارد آوردن فشار سیاسی بر دولت اسد ادامه می دهد و بار دیگر تاکید کرد که رییس جمهوری سوریه «مشروعیت رهبری را از دست داده است.» اما از او نخواست کنار برود و گفت برکناری رهبر سوریه باید بخشی از یک تلاش بین المللی باشد.

مقام های آمریکایی تخمین زده اند که در جریان سرکوب ناراضیان در سوریه بیش از ۲ هزار تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG