لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

کلينتون: بشار اسد با موج فزاينده محکومیت بین المللی روبروست


کلينتون: بشار اسد با موج فزاينده محکومیت بین المللی روبروست
کلينتون: بشار اسد با موج فزاينده محکومیت بین المللی روبروست

روز چمعه هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، از کشورهای ديگر جهان خواست که از تجارت با سوريه خودداری کنند. خانم کلينتون آنها را به وضع تحریم های اضافی بر صنعت نفت و گاز سوریه فراخواند و همچنين به کشورهايی که از دولت اسد حمايت می کنند تأکيد کرد که «در سمت درست تاريخ» گام گذارند. خانم کلينتون پیشتر در پاسخ به این پرسش که چرا کشورش خواستار کناره گیری بشار اسد نشده گفت مهم این است که آمریکا تنها صدای برکناری اسد نباشد. با اين وجود وزير امور خارجه آمريکا متذکر شد که دولت اسد مشروعیت خود را از دست داده است به رغم آنکه مقامات ارشد آمریکا آشکارا از اسد نخواسته اند استعفا دهد.

در همين حال درخواست های مردم سوریه برای استعفای بشار اسد رییس جمهوری با پاسخ مرگبار نیروهای امنیتی روبرو شده است.

شاهدان عینی و فعالان می گویند روز جمعه دست کم ۱٩ معترض با آتش نیروهای امنيتی سوريه کشته شدند.

دست کم یک تن در شهر محاصره شده حما کشته شده است. روز چهارشنبه دولت اعلام کرد که ارتش پس از برقراری ثبات از شهر خارج شده است. در حالی که فعلان حقوق بشر می گویند در جریان محاصره ارتش بیش از ۱۰۰ تن کشته شدند.

برخی گزارش ها حاکی است در اعتراض های روز جمعه در حومه دمشق و در شهر حمص نیز چند تن کشته شده اند. سربازان روز جمعه به سوی معترضانی که پس از نماز جمعه از یک مسجد خارج می شدند، آتش گشودند.

پیشتر در روز جمعه، نیروهای امنیتی در انتظار اعتراض های گسترده دست به حمله زدند. فعالان حقوق بشر می گویند پس از آن که تانک ها و سربازان به «خان شیخون» در استان ادلب هجوم بردند، یک زن کشته شد.

در شهر سقبا، در حومه دمشق، نیز یک مرد در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شد.

روز پنجشنبه نيز در حالی که دولت علیرغم محکومیت بین المللی استفاده بشار اسد از خشونت، دامنه سرکوب را گسترش می دهد، دست کم ۱۶ تن در سراسر سوریه کشته شدند.

روز پنجشنبه باراک اوباما و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در جریان یک گفتگوی تلفنی بر ضرورت انتقال مسالمت آمیز به دمکراسی و پایان فوری خونریزی در سوریه تاکید کردند.

رابرت فورد، سفیر آمریکا در سوریه، نیز در ملاقات با ولید معلم، وزیر امور خارجه، تاکید کرد که اگر خشونت متوقف نشود سوریه با افزایش فشار و تحریم های اقتصادی بیشتر مواجه خواهد شد.

گروه های حقوق بشر می گويند در سرکوب های دولت سوريه بيش از يک هزار و هفتصد نفر کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG