لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

در حمله نیروهای سوریه یازده تن کشته شدند


در حمله نیروهای سوریه یازده تن کشته شدند
در حمله نیروهای سوریه یازده تن کشته شدند

در سوریه، در حالی که دولت سرکوب ناراضیان را به دست کم دو منطقه دیگر گسترش داد، نیروهای امنیتی روز پنجشنبه ١١ تن را کشتند.

فعالان و شاهدان می گویند کشتارها در شهر قصیر، در استان حمص روی داد. بگفته آنها، نیروهای دولتی پس از ورود ستون های تانک به شهر بسوی مردم آتش گشودند.

آنها می گویند دومین حمله در شهر سراقب در نزدیکی مرز ترکیه صورت گرفت، نیروهای امنیتی به خانه ها هجوم بردند و دست کم ۷۰ نفر را دستگیر کردند.

حملات علیرغم افزایش فشار بین المللی بر بشار اسد رییس جمهوری سوریه جریان دارد.

در واشنگتن، کاخ سفید می گوید باراک اوباما و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه موافقت کرده اند درخواست شهروندان سوری برای انتقال به دمکراسی باید عملی شود.

بگفته سخنگوی کاخ سفید دو رهبر در گفت و گوی تلفنی همچنین بر نیاز به پایان خونریزی در سوریه تاکید گذاشتند و وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه به دمشق رفت و با بشار اسد در باره راه های پایان دادن به ناآرامی ها بحث کرد.

روز چهارشنبه امریکا تحریم های جدیدی را علیه دمشق اعلام کرد و گفت دارایی های یک بانک سوریه یک شرکت ارائه دهنده خدمات تلفنی را مسدود می کند.

در رویدادی دیگر در روز چهارشنبه، قائم مقام سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد گفت سوریه به حمله ای «بی رحمانه و نابجا» علیه مردم خود دست زده است، ولی نماینده سوریه اين گفته ها را تکذیب کرد.

او که از جانب چهار کشور عضو اتحادیه اروپا در شورای امنیت با خبرنگاران سخن می گفت اظهار داشت در سوریه دو هزار غیر نظامی که اکثرا غیر مسلح بودند کشته شده اند و از وضع حدود ۳ هزار نفر خبری نیست.

مقام بریتانیایی همچنین هشدار داد که اگر سوریه به سرکوب معترضین پایان ندهد، شورای امنیت راه های بیشتری را برای افزایش فشار بررسی خواهد کرد.

تایید جزییات رویدادها در سوریه دشوار است، زیرا دولت فقط به شمار اندکی از خبرنگاران خارجی اجازه می دهد فعالیت کنند و آمد وشد های آنها محدود است.

XS
SM
MD
LG