لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

ادامه سرکوب معترضان سوری ۱۲ کشته بر جا گذاشت


ادامه سرکوب معترضان سوری ۱۲ کشته بر جا گذاشت
ادامه سرکوب معترضان سوری ۱۲ کشته بر جا گذاشت

باوجود فشارهای فزاینده بین المللی به سوریه، عملیات سرکوب گسترش یافته است.

گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند روز چهارشنبه دستکم ۱۲ تن پس از ورود نیروهای امنیتی به شهر حمص کشته شدند. همچنین در پی ورود تانک ها به چندین روستا در نزدیکی مرز ترکیه، دست کم یک تن کشته و سه نفر زخمی شدند. در این میان، شاهدان می گویند نیروهای امنیتی به پیشروی خود درون دیرالزور در شرق سوریه ادامه می دهند. دیرالزور برای چندین روز در محاصره بوده است.

خشونت در حالی ادامه دارد که بشار اسد رییس جمهوری سوریه به دلیل سرکوب ناراضیان با محکومیت رو به گسترش بین المللی روبرو شده است.

آمریکا روز چهارشنبه تحریم های جدیدی علیه سوریه اعلام کرد. تحریم های جدید دارایی های یک بانک و یک شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن همراه در آمریکا را مسدود می کند. وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد بانک بازرگانی سوریه و سوریه تل هر دو بخشی از یک ساختار مالی هستند که رژیم سوریه را قادر ساخته اند به سرکوب ناراضیان ادامه دهند. سخنگوی کاخ سفید نیز تکرار کرد که سوریه بدون بشار اسد وضع بهتری خواهد داشت.

همچنین، روز چهارشنبه هیاتی شامل نمایندگان هند، برزیل و آفریقای جنوبی در دمشق با ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه ملاقات کرد. خبرگزاری دولتی سوریه می گوید معلم «گروه های مسلح» را مسئول کشتارهای اخیر و عملیات خرابکارانه دانست. هیات در بیانیه ای «نگرانی عمیق» خود را از نا آرامی در سوریه ابراز داشت و خواهان خویشتنداری و احترام به حقوق بشر شد.

در همین حال قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه ای برای بحث درباره اقدامات بیشتری علیه دمشق تشکیل دهد. هفته پیش، شورا در بیانیه تندی سرکوب معترضان در سوریه را محکوم کرد و خواهان توقف خشونت شد.

این تحولات در حالی است که نیروهای امنیتی به حمله های تازه ای دست زده اند.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه گفت یک فرستاده ترکیه از شهر حما که از اواخر ژوئیه در محاصره بوده است دیدن کرد. او می گوید نیروهای امنیتی سوریه خروج از شهر را آغاز کرده اند و ابراز امیدواری کرد دولت اصلاحات را در آینده ای نزدیک آغاز می کند.

اردوغان این موضوع را یک روز پس از آن که وزیر امور خارجه ترکیه در دمشق با بشار اسد ملاقات کرد و خواستار پایان بخشیدن به خونریزی ها شد، اعلام کرد.

چندین کشور عرب نیز خشونت در سوریه را محکوم کرده اند و احتمالا زمینه تازه ای برای عمل شورای امنیت فراهم می آورند.

در همین حال، هند، برزیل و آفریقای جنوبی با هدف تشویق دولت سوریه به متوقف ساختن خشونت و پیشبرد اصلاحات اعلام کرده اند هیات سه نفره ای را به دمشق می فرستند.

بشار اسد از سرکوب معترضان دفاع می کند و می گوید برخورد با کسانی که آنان را «یاغی» می نامد یک وظیفه ملی است.

XS
SM
MD
LG