لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۶

بر شمار کشته شدگان در سوریه افزوده می شود


بر شمار کشته شدگان در سوریه افزوده می شود
بر شمار کشته شدگان در سوریه افزوده می شود

ترکیه و دیگر قدرت های جهانی بار دیگر از سوریه خواسته اند به سرکوب خشونت بار ناراضیان سیاسی پایان دهد. در همین حال فعالان حقوق بشر می گویند در تجدید حمله نیروهای دولتی در روز سه شنبه دست کم ۲۵ تن کشته شدند.

وزیر امور خارجه ترکیه در دمشق با بشار اسد رییس جمهوری ملاقات کرد و او را به خویشتنداری فراخواند. خبرگزاری دولتی سوریه می گوید اسد تاکید کرد که کشور او در تعقیب «گروه های مسلح تروریست» می نامد درنگ نخواهد کرد.

مقام های ترکیه می گویند احمد داوود اوغلو برای ابلاغ پیامی «قاطع» به رهبری سوریه به دمشق رفت. ترکیه گفته است شکیبایی خود را نسبت به همسایه اش از دست می دهد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز تلفنی با ولید معلم همتای سوری خود گفتگو کرد و از او خواست برای پایان دادن به خشونت و اصلاحات سیاسی راه هایی پیدا کند. در این میان پارلمان عراق نیز از سوریه خواست به خونریزی پایان دهد.

فعالان حقوق بشر می گویند سربازان سوری در روزهای اخیر با پشتیبانی تانک ها صدها تن را در شهرهای حما، دیرالزور و مناطق دیگر کشته اند. فعالان کشتارهای بیشتری را در روز سه شنبه در حما و شهرهای دیگر گزارش دادند. آنها می گویند در حملات نیروهای دولتی در اطراف حما دست کم ۵ تن کشته شدند.

به نقل از شاهدان عینی خودروهای زرهی روز سه شنبه وارد شهر بنش در نزدیکی مرز ترکیه شدند.

خبرگزاری دولتی سوریه گفت واحد های ارتش خروج از حما را پس از تکمیل ماموریت «حفاظت از شهروندان و سرکوب گروه های تروریستی مسلح» آغاز کردند.

مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت سخت تر شدن موضع جهان عرب نسبت به سوریه موجب دلگرمی است و آن را نشانه بیشتری از محکومیت اقدام های اسد از سوی جامعه بین المللی می بیند.

روز دوشنبه، رسانه های سوریه گفتند پرزیدنت اسد ژنرال داوود راجحه رییس ستاد ارتش را به عنوان وزیر جدید دفاع منصوب کرد. وی جانشین ژنرال علی حبیب می شود که به گزارش رسانه ها بیمار است. از زمان آغاز اعتراضات علیه حکومت اسد در ماه مارس این مهمترین تغییر در دولت سوریه است.

اسد از سرکوب ناراضیان دفاع کرده است و می گوید برخورد با کسانی که به گفته او «یاغی» هستند، راه ها را می بندند و مردم را به وحشت می اندازند، یک وظیفه ملی است. اسد که روز یکشنبه با وزیر امور خارجه لبنان سخن می گفت همچنین اظهار داشت سوریه در مسیر اصلاحات حرکت می کند.

XS
SM
MD
LG