لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۰

عربستان سعودی سفیر خود را از سوریه فراخواند


تصویر برگرفته شده از یک ویدیوی آماتور، سربازان ارتش سوریه را در کنار یک جنازه در شهر ادلیب نشان می دهد. ۷ اوت ۲۰۱۱
تصویر برگرفته شده از یک ویدیوی آماتور، سربازان ارتش سوریه را در کنار یک جنازه در شهر ادلیب نشان می دهد. ۷ اوت ۲۰۱۱

عربستان سعودی سفیر خود را از سوریه فراخواند. این در حالیست که جامعه بین المللی فشار بر دولت سوریه را برای پایان دادن به سرکوب تظاهرکنندگان مخالف خود افزایش می دهد.

ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی روز دوشنبه با صدور بیانیه ای از سوریه خواست خونریزی را متوقف کند. او گفت این سرکوب ها مخالف مذهب و ارزش های اخلاقیست.

پیشتر پیامی مشابه از طرف اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس نیز داده شده بود. رهبران عرب تا حد زیادی در مورد این مسئله سکوت کرده اند.

در همین حال، فعالان و ساکنان سوری می گویند ارتش سوریه آتش توپ و تانک را در شهر دیرالزور در روز دوشنبه از سر گرفته است. نیروهای امنیتی روز یکشنبه با زره پوش ها به این شهر یورش بردند. گروه های حقوق بشر می گویند دستکم ۴۲ نفر در این حمله کشته شدند.

فعالان می گویند نیروهای سوری روز دوشنبه به شهر معارت النعمان در شمال اِدلیب یورش بردند و مانع ورود یا خروج ساکنان از شهر شدند.

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه روز یکشنبه از سرکوب های خشونت آمیز توسط دولت خود دفاع کرد و گفت این یک وظیفه ملی برای مقابله با قانون شکنان و آنهایی است که موجب وحشت مردم می شوند. در گفتگو با وزیر خارجه لبنان، آقای اسد همچنین گفت سوریه در مسیر اصلاحات است.

XS
SM
MD
LG