لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۲

حمله مرگبار نیروهای دولتی به معترضان سوری


حمله مرگبار نیروهای دولتی به معترضان سوری
حمله مرگبار نیروهای دولتی به معترضان سوری

نیروهای امنیتی سوریه روز جمعه معترضان مخالف دولت به گلوله بستند. شاهدان عینی گفته اند در حمله های مرگبار دست کم هشت تن کشته شده اند. برخی گزارش های خبری حاکیست حومه دمشق با توجه به حضور هزاران نفری که پس از نماز جمعه به خیابان ها آمده بودند ،روز نا آرامی را پشت سرگذاشت.

معترضان در نخستین جمعه ماه رمضان در شهرهای دیگر از جمله درعا، دیرالزور و شهر کردنشین قامیشلی تجمع کردند. در همین حال جزییات بیشتری درباره اوضاع حما پس از استقرار و محاصره ارتش در روز یکشنبه منتشر شده است. یک فعال سیاسی حما روز جمعه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت نیروهای دولتی با حمله به خانه ها، شهروندان عادی و فعالان سیاسی را بازداشت کرده و یا به قتل رسانده اند. اما به گفته این فعال با وجود سرکوب مردم در تظاهرات ضد دولتی شرکت می کنند.

از سوی دیگر بر فشار بین المللی علیه سرکوب خشونت بار معترضان در سوریه افزوده می شود. جمعی از فعالان حقوق بشر روز جمعه با صدور بیانیه ای دولت سوریه را به توقف کشتار مردم و پیگیری گفتگو در یک پروسه مسالمت آمیز فرا خواندند. هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت واشنگتن بر این باور است که در جریان سرکوب معترضان در ماه های اخیر بیش از دو هزار تن کشته شده اند. وی که پس از دیدار با همتای کانادایی خود سخن می گفت، خواستار پاسخ بین المللی جدی به خشونت در سوریه شد. کلینتون همچنین بر پشتیابی آمریکا از بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد که نقض حقوق بشر در سوریه را محکوم می کند، تاکید کرد. اما یادآور شد برای افزایش فشار به همکاری بیشتری نیاز است و کشورهای عرب در برقراری تحریم بر دولت سوریه باید به آمریکا بپیوندند. کلینتون بار دیگر گفت بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است. دیدار کلینتون با همتای کانادایی اش پس از آن صورت گرفت که وزارت خزانه داری آمریکا یک بازرگان و دستیار بشار اسد را به فهرست تحریم شدگان افزود. وزارت امور خارجه آمریکا گفته است رابرت فورد سفیر ایالات متحده در سوریه که برای تایید انتصاب او در سنا به واشنگتن آمده بود، به محل ماموریت خود بازگشته است، برخی از اعضای کنگره خواسته بودند وی در اعتراض به رفتار دولت سوریه فراخوانده شود. فعالان سیاسی می گویند تنها در چهار روز گذشته بیش از ۱۳۰ تن در سوریه کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG