لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

تشکیل احزاب سیاسی در سوریه آزاد شد


تانک های ارتش سوریه در میدان مرکزی حما مستقر شدند
تانک های ارتش سوریه در میدان مرکزی حما مستقر شدند

بشار اسد رییس جمهوری سوریه فرمانی صادر کرده که شهروندان می توانند احزاب سیاسی تشکیل دهند.

خبرگزاری دولتی سوریه گفته است این فرمان که همزمان با افزایش تعداد کشته شدگان صادر می شود، به شهروندان اجازه می دهد در چارچوب قانون به عضویت احزاب سیاسی درآیند. در این فرمان پایبندی به قانون اساسی و پرهیز از تشکیل احزاب مذهبی یا قومی تصریح شده است. دولت در ماه ژوئیه پیش نویس این فرمان را که جدیدترین اقدام آشتی جویانه تلقی می شود را تایید کرد. صدور فرمان یک روز پس از آن صورت می گیرد که شورای امنیت سازمان ملل، سوریه را به دلیل حمله به مردم و نقض گسترده حقوق بشر محکوم کرد. فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند نیروهای امنیتی شامگاه چهارشنبه دست کم شش معترض را کشتند. بر اساس برخی گزارش ها ارتش در دمشق و پالمیرا نیز به سوی معترضان آتش گشوده است.

شورای امنیت روز چهارشنبه در بیانیه ای دولت سوریه را به دلیل سرکوب مرگبار شهروندان و نقض گسترده حقوق بشر محکوم کرد و خواستار شناسایی عاملان و آمران خشونت ها شد. اما بیانیه تحریم را توصیه نمی کند و بر خلاف انتظار رهبران مخالفان درخواست محاکمه حاکمان سوریه در دادگاه جنایی بین المللی را پیشنهاد نکرده است.

آمریکا و متحدانش در شورای امنیت خواستار تصویب قطعنامه ای بودند که از قدرت یک قانون بین المللی برخوردار باشد. اما روسیه به همراه برزیل، هند و آفریقای جنوبی از این درخواست حمایت نکردند. لبنان به عنوان متحد نزدیک سوریه نیز از تصویب بیانیه پیشگیری نکرد.

همزمان روز چهارشنبه، تانک های ارتش سوریه در میدان مرکزی حما مستقر شدند. گروه های حقوق بشر نسبت به اوضاع حما ابراز نگرانی کرده و گفته اند که اجساد کشته شدگان در خیابان ها رها شده و برق، آب و ارتباطات نیز قطع شده است. گفته می شود که بسیاری از حما گریخته اند. آمریکا روز گذشته بشار اسد را عامل بی ثباتی سوریه نامید. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت رهبر سوریه نشان داده است که قادر نیست و نمی خواهد به خواسته های مردم پاسخ دهد. وی افزود ایالات متحده در جستجوی راه هایی برای اعمال فشار بر رژیم اسد است.

XS
SM
MD
LG