لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۱

تانک های سوریه میدان اصلی حما را اشغال کردند


تانک های سوریه میدان اصلی حما را اشغال کردند
تانک های سوریه میدان اصلی حما را اشغال کردند

در حالی که شورای امنیت سازمان ملل در حال تدوین بیانیه ای علیه حکومت بشار اسد است، روز چهارشنبه تانک های ارتش سوریه برای سرکوب معترضان در میدان اصلی شهر حما مستقر شدند.

فعالان سیاسی و شاهدان می گویند در حالی که تانک ها به سمت میدان مرکزی حما که محل تجمع معترضان بود، پیش می رفتند صدای انفجارها شهر را فرا گرفته بود. آنان می گویند از روز یکشنبه که دولت سرکوب معترضان را شدت بخشید، بیش از ۱۳۰ تن در حما کشته شده اند. در همین حال شورای امنیت سازمان ملل صدور بیانیه علیه حکومت اسد را قطعی کرده است. اما ناظران گفته اند بیانیه با وجود حمایت هر ۱۵ عضو شورا از قاطعیت یک قطعنامه برخوردار نیست. پیش نویس بیانیه که با ابراز نگرانی از وضعیت سوریه نقض گسترده حقوق بشر را محکوم کرده است. اما سفیر بریتانیا می گوید این عبارت به درخواست یک کشور عضو حذف شد.

در همین حال رسانه های دولتی سوریه گزارش می دهند پارلمان این کشور روز یکشنبه برای بحث در باره مصالح شهروندان و مسائل جاری کشور جلسه اضطراری تشکیل خواهد داد. از سوی دیگر روز سه شنبه هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی سوریه، آنان را به همکاری با مخالفان در داخل سوریه فراخواند و گفت ایالات متحده به پشتیبانی از مردم سوریه ادامه خواهد داد. کلینتون همچنین گفت آمریکا وضع تحریم های اضافی علیه مقام های سوری را بررسی می کند.

گروه های هوادار حقوق بشر می گویند نیروهای امنیتی سوریه از آغاز قیام در ماه مارس دست کم ۱۷۰۰ تن را کشته اند.

XS
SM
MD
LG