لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۵

محاصره و سرکوب در حما ادامه دارد


این تصویر که توسط شبکه خبری شام منتشر شده، یک تانک ارتشی را در شهر حما در روز سوم ماه رمضان نشان می دهد. ۳ اوت ۲۰۱۱
این تصویر که توسط شبکه خبری شام منتشر شده، یک تانک ارتشی را در شهر حما در روز سوم ماه رمضان نشان می دهد. ۳ اوت ۲۰۱۱

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند نیروهای امنیتی به سرکوب معترضان در حما ادامه می دهند. تانک ها روز چهارشنبه وارد شهر شدند و ساکنان شهر شاهد انفجارهایی بوده اند. همچنین به نقل از فعالان و ساکنان، خطوط ارتباطی به حما قطع شده است.

در مورد تلفات در روز چهارشنبه، در پس سه روز حمله که بیش از ۱۳۰ کشته در سراسر کشور برجا گذاشت، گزارشی نرسیده است. بیشتر این کشتارها در حما روی داده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است امروز - چهارشنبه - برای سومین روز درباره اقداماتی جهت مجازات سوریه بحث کند. در بحث ها، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی اروپا مطرح است.

این قطعنامه که آمریکا از آن پشتیبانی می کند، از سوریه می خواهد به حمله نیروهای امنیتی به شهروندان پایان دهد، به اجرای اصلاحات سیاسی پرداخته و تحقیقات بی طرفانه ای درباره حمله به معترضان انجام دهد.

روسیه، متحد دیرینه دمشق، روز سه شنبه برای نخستین بار گفت با قطعنامه ای که خشونت را محکوم می کند مخالفت خواهد کرد. مسکو از دیرباز در برابر چنین اقدامی از سوی شورای امنیت ایستادگی کرده است.

در واشنگتن، روز دوشنبه، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا با فعالان سیاسی سوریه ملاقات کرد. وزیر امور خارجه آمریکا آنان را به کار با فعالان مخالف در داخل سوریه فراخواند و گفت ایالات متحده به پشتیبانی از مردم سوریه ادامه خواهد داد. کلینتون همچنین گفت آمریکا در حال بررسی وضع تحریم های بیشتر علیه مقام های سوری است.

مخالفان از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا خواستار اعمال فشار برای کناره گیری بشار اسد شده اند. آقای اوباما ماه پیش گفت اسد «مشروعیت خود را در چشم مردم از دست داده» و فرصت های متعددی را برای انجام اصلاحات واقعی از تلف کرده است.

روز سه شنبه همچنین ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد هشدار داد که جهان، تحولات سوریه را زیر نظر دارد. او از تلا های اسد برای پوشاندن بی رحمی سرکوب آشکار انتقاد کرد و به ممنوعیت پوشش خبری رویدادها و جلوگیری از سفر یک هیات حقیقت یاب سازمان ملل متحد به سوریه اشاره کرد.

گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند نیروهای امنیتی سوریه از آغاز قیام در ماه مارس دست کم ۱۷۰۰ تن را کشته اند.

XS
SM
MD
LG