لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

هیلاری کلینتون با فعالان سیاسی سوریه ملاقات می کند


تصویری از تانک های دولت سوریه در حما، ۱ اوت ۲۰۱۱
تصویری از تانک های دولت سوریه در حما، ۱ اوت ۲۰۱۱

در سازمان ملل متحد تلاش های دیپلماتیک جهت زیر فشار گذاشتن سوریه برای پایان دادن به سرکوب معترضان ادامه دارد.

در حالی که نیروهای دولت سوریه به حمله ها در شهر حما شدت بخشیده اند، شورای امنیت سازمان ملل متحد برای دومین روز درباره پیش نویس قطعنامه ای که خشونت در سوریه را محکوم می کند به بحث پرداخته است.

اما روسیه و هند دقایقی پیش از جلسه ملاحظاتی ابراز داشتند. نمایندگان دو کشور در سازمان ملل متحد گفتند متن قطعنامه جدید فقط اندکی با متنی که رد شد تفاوت دارد.

همچنین، یک مقام وزارت امور خارجه روسیه با هر اقدامی که شامل تحریم هایی علیه سوریه باشد مخالفت کرد.

جداگانه، هیلاری کلینتنون وزیر امور خارجه آمریکا با فعالان سیاسی سوریه در واشنگتن ملاقات می کند. از زمان آغاز اعتراضات ضد دولتی این نخستین تلاش کلینتون برای نزدیک شدن به اعضای اوپوزیسیون سوریه است.

در این میان، فعالان وشاهدان می گویند نیروهای طرفدار دولت سوریه به کوبیدن شهر حما ادامه می دهند. به گزارش رویترز در حمله ها سه شهروند کشته شدند.

پیش نویس قطعامنه شورای امنیین ضمن ابراز نگرانی جدی از وضع در سوریه استفاده از زور را محکوم کرده و از دولت دمشق می خواهد به محاصره شهرها پایان دهد، به اجرای اصلاحات سیاسی پرداخته و تحقیقات بی طرفانه ای را درباره حمله به تظاهر کنندگان آغاز کند.

روز سه شنبه همچنین ایتالیا سفیر خود را از سوریه به دلیل «سرکوب دهشتناک مردم» فراخواند.

اتحادیه اروپا تحریم ها علیه دولت سوریه را گسترش داده و ممنوعیت های مسافرتی و مسدود شدن دارایی پنج مقام دیگر را اعلام کرد.

الحبیب محمود، وزیر دفاع و نیز فرمانده امنیت داخلی و رییس اطلاعات حما یکی از مقام های مذکور است.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا گفت تحریم های جدید پیامی روشن به مسئولان سرکوب می فرستد که آنان باید جوابگو باشند.

اتحادیه اروپا در تلاش برای متوقف ساختن حمله ها به مردم سوریه، تاکنون تحریم هایی بر بیش از ۳۰ نفر، از جمله بشار اسد، وضع کرده است.

آفریقای جنوبی نیز در محکوم ساختن خشونت در سوریه به کشورهای دیگر پیوست و نگرانی خود را از بالا بودن شمار کشتارها و تاثیر انسانی بالقوه خشونت ابراز داشت.

فعالان گفتند برخی از حمله های در روز دوشنبه در حالی صورت گرفت که مردم در پی نماز مغرب در نخستین روز ماه رمضان دست به اعتراض زدند.

ساکنان حما گفتند تانک ها شامگاه دوشنبه گلوله باران سنگین شهر را از سرگرفتند و سربازان به روی نمازگزاران آتش گشودند. گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند در حمله های روز یکشنبه در سراسر سوریه دست کم ۸۰ تن، از جمله در حما و روستاهای اطراف کشته شدند.

XS
SM
MD
LG