لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

معترضان سوری در شهر حما با شليک مرگبار سربازان و تانک ها روبرو شدند


یکی از مجروحین با برانکارد به بیمارستان برده می شود. حما، سوریه ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۱
یکی از مجروحین با برانکارد به بیمارستان برده می شود. حما، سوریه ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۱

فعالان سوری می گويند سربازان با پشتيبانی تانک ها در شليک هايشان به مردم در جريان يورش به شهر نا آرام حما دست کم ۴۵ نفر را کشتند.

به گفته فعالان، صدای شليک مسلسل و توپ، روز يکشنبه، در سراسر اين شهر پيچيده بود. به گفته امدادگران، بيمارستان ها از مجروحينی پر شده اند که در انتظار اهدای خون هستند. انتظار می رود شمار مجروحین رو به افزايش بگذارد.

سربازان، بنا به گزارش ها، يورش خود را سحرگاه يکشنبه با شليک های بی هدف و به هر سو و با درهم شکستن راه بندان هایی آغاز کردند که توسط مردم برای جلوگيری از ورود آنان به داخل شهر برپا شده بود. مردم در اين شهر که دارای سابقه ای تاريخی از مقاومت عليه بشار اسد است، اعتراض های گسترده ای بر پا کرده اند. پدر پرزيدنت اسد نيز در جريان زمامداری اش، در سال ۱۹۸۲، برای سرکوبی سکنه شورشی حما از نيروی نظامی استفاده کرد و هزران نفر را کشت.

در همين حال سکنه روستای الهيرک در جنوب سوريه از کشته شدن ۳ نفر و زخمی شدن چندين نفر ديگر در جريان يورش نيروهای امنيتی خبر می دهند. به گفته آنان، نيروهای امنيتی بيش از ۱۰۰ نفر را نيز در يورش سحرگاهی روز يکشنبه، بازداشت کردند.

فعالان می گويند هدف اسد درهم شکستن قيام های عمدتا مسالمت آميز مردمی است که از ماه مارس و در اعتراض به حکومت يازده ساله او بسياری از نقاط کشور را فرا گرفته است.

گروه های مدافع حقوق بشر می گويند نيروهای سوری دست کم ۱۶۰۰ غير نظامی را در جريان توسل دولت به سرکوبی سرکوبی ناراضيان کشته اند.

دولت بیشتر، تروريست ها و ستيزه جويانی را مقصر معرفی می کند که به گفته سخنگويانش صدها پرسنل امنيتی را کشته اند.

تائيد گزارش های مربوط به نا آرامی های سوريه بسيار دشوار است زيرا دولت سفر و ديدار آزادانه رسانه های خارجی از کشور و تهيه گزارش های خبری را برای بسياری از رسانه ها ممنوع کرده است.

XS
SM
MD
LG