لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۹

فعالان حقوق بشر سوری از توقيف ناراضيان در پايتخت خبر می دهند


فعالان حقوق بشر سوری از توقيف ناراضيان در پايتخت خبر می دهند
فعالان حقوق بشر سوری از توقيف ناراضيان در پايتخت خبر می دهند

فعالان سوری مدافع حقوق بشر می گويند واحدهای ارتشی ضمن گشت زنی در دمشق پايتخت آن کشور چندين نفر را بازداشت کرده اند.

به گفته اين فعالان، بازداشت ها روز شنبه انجام گرفته است. خبرگزاری فرانسه اظهارات فعالانی را نقل می کند که گفته اند سربازان دولت مسلح به مسلسل در راه های منتهی به محله قابون راه بندان به وجود آوردند و در مقابل مساجد مستقر شدند.

خبرگزاری فرانسه همچنين می گويد ارتش سوريه روز يکشنبه با استقرار در محله های دارالفخورا و النزهين در شهر حمص چندين محله اين شهر را تحت کنترل خود درآورد. حمص کانون اعتراض ها عليه اقدام های دولت بشار اسد در سرکوب ناراضيان بوده است.

دولت سوريه روز شنبه خرابکارانی را که می گويد خود را پشت سر اعتراض های ضد دولتی پنهان ساخته اند مقصر در خارج شدن يک قطار مسافربر از خط آهن در نزديکی حمص معرفی کرد. در گزارش يک رسانه خبری دولتی اظهارات يک مقام وزارت کشور سوريه نقل شده است که می گويد جنايتکاران با خرابکاری در اين خط آهن موجب خارج شدن قطار از مسير و آتش سوزی شدند که لکوموتيو ران را کشت و عده ای از مسافران را زخمی کرد. قطار که از حلب راهی دمشق بود نزدیک به ۴۸۰ مسافر داشت.

گروه های هوادار حقوق بشر می گويند نيروهای امنيتی دست کم ۱۶۰۰ غيرنظامی را در جريان سرکوبی ناراضيان کشته اند. دولت نيز بخش عمده ای از خشونت ها را به تروريست ها و اسلاميونی نسبت می دهد که به گفته مقام ها، مسئول کشته شدن صدها پرسنل امنيتی هستند.

XS
SM
MD
LG