لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۹

سوریه مسافرت سفیران آمریکا و فرانسه را محدود کرد


ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه
ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه

سوریه به سفیران آمریکا و فرانسه دستور داده است بدون اجازه از دمشق خارج نشوند. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که آنان با دیدار از شهر حما موجب خشمگین شدن دولت شدند.

ولید معلم وزیر امور خارجه روز چهارشنبه محدودیت های سفر برای رابرت فورد سفیر آمریکا و اریک شوالیه سفیر فرانسه را اعلام کرد و گفت اگر آنان از این دستور سرپیچی کنند، سوریه برای آنان ممنوعیت هر گونه سفر دیپلماتیکی ورای ۲۵ کیلومتری پایتخت را برقرار خواهد ساخت. وی افزود سوریه سفیران را اخراج نکرده است، زیرا می خواهد در آینده مناسبات بهتری با آمریکا و فرانسه داشته باشد.

فورد و شوالیه می گویند آنان برای نشان دادن همبستگی با مردم شهر که زیر فشار سرکوب دولت قرار دارند به حما رفته اند.

در این میان، فعالان می گویند نیروهای سوری روز چهارشنبه همچنان به سرکوب معترضان ادامه داده و به مناطقی از جمله حومه دمشق حمله کردند.

روز چهارشنبه همچنین یک گروه هوادار حقوق بشر نسبت به شکنجه ده ها بازداشت شده نا آرامی های روزهای شنبه و یکشنبه در حومه دمشق ابراز نگرانی کرد.

سازمان عفو بین الملل از سوریه خواسته است محل بازداشت شدگان را اعلام کرده و در برابر شکنجه و بدرفتاری های دیگر از آنان حفاظت کند.

پیشتر، فعالان سوری حقوق بشر و شاهدان عینی در حمص از کشته شدن دستکم ۱۳ تن به دست نیروهای هوادار دولت در روز دوشنبه خبر دادند.

XS
SM
MD
LG