لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۸

کلینتون: بی رحمی دولت سوریه باید متوقف شود


کلینتون: بی رحمی دولت سوریه باید متوقف شود
کلینتون: بی رحمی دولت سوریه باید متوقف شود

رهبران و مقامات ارشد اوپوزیسیون سوریه که در ترکیه گرد آمده اند می گویند آنها راه های سرنگونی رژیم بشار اسد را بررسی می کنند.
یک روز پس از آن که نیروهای امنیتی سوریه معترضین را زیرآتش گرفتند و دست کم ۳۲ تن را کشتند، صدها نفر از اعضای اوپوزیسیون سوریه در استانبول جمع شده اند.
«هیثم المالح» رییس همایش به شرکت کنندگان گفت رژیم فعلی سوریه نمی تواند آزادی آنها را بگیرد. او حقوقدانی است که مدتی را در زندان های سوریه گذرانده است.
در این میان، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه در دیداری با مقامات ترکیه در محل دیگری در استانبول درباره ناآرامی در سوریه بحث کرد. او به خبرنگاران گفت «بی رحمی» دولت سوریه باید متوقف شود و برای اجرای اصلاحات در دولت به یک «کوشش مشروع و صادقانه» نیاز است.
«همایش نجات ملی»، که حدود ۳۵۹ ناراضی در آن حضور دارند، یکی از سلسله نشست هایی است که چهره های اوپوزیسیون اخیرا تشکیل داده اند. آنها می گویند تجمع مشابهی در دمشق به دلیل سرکوب خونین تظاهر کنندگان در روز جمعه لغو شد.
شاهدان و فعالان می گویند روز جمعه دست کم ۲۳ تن در دمشق و اطراف آن کشته شدند. نیروهای امنیتی همچنین معترضین را در شهرهای درعا و حمص و در استان ادلیب، در شمال غربی سوریه، به گلوله بستند.
آسوشیتد پرس روز شنبه گفت ده ها هزار سوری در حالی که علیه دولت شعار می داند در مراسم خاکسپاری برخی از قربانیان شرکت کردند.
اعتراضات صد دولتی روز جمعه برخی از بزرگترین تجماتی بود که تا کنون در سوریه برپا شده است. ده ها معترض در سراسر کشور جمع شدند. برخی پرچم های سوریه را در دست داشتند و علیه دولت شعار می دادند.
شاهدان و فعالان می گویند پلیس در ادامه سرکوب ناراضیان با گلوله های واقعی و گاز اشک آور به تظاهرات پاسخ داد.
فعالان مردم را تشویق کرده بودند به زندانی شدن صدها نفر در جریان سرکوب طرفداران دمکراسی اعتراض کنند.
در این میان، بگزارش خبرگزاری دولتی سوریه، گردهمایی هایی نیز در طرفداری از دولت در چندین شهر برپا شد.

XS
SM
MD
LG