لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۸

نیروهای سوری شش تن را کشتند


نیروهای سوری شش تن را کشتند
نیروهای سوری شش تن را کشتند

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند نیروهای دولتی در تازه ترین سرکوب مخالفان در سراسر کشور، از روز چهارشنبه ۶ تن را کشته و بیش از ۲۰ نفر را بازداشت کرده اند.

به گفته آنها، نیروهای امنیتی روز پنجشنبه معترضان را در شهر دیرالزور زیر آتش گرفتند و موجب کشته شدن دو تن و زخمی شدن پنج نفر دیگر شدند.

روز چهارشنبه سربازان به روستاهایی در منطقه جبل الزاویه در استان ادلیب، که ساکنان آن از مخالفان طرفداری می کنند، حمله کردند و چهار تن را کشتند.

شمار تلفات نمی تواند مستقلا تایید شود، زیرا سوریه به رسانه های خارجی اجازه ورود به مناطق درگیر را نمی دهد.

بشار اسد رییس جمهوری سوریه تلاش کرده است قیام چهار ماهه مخالفان علیه حکومت دیکتاتوری ۱۱ ساله وی را درهم بشکند. وی همچنین وعده هایی برای اصلاحات سیاسی داده است، با این حال گروه های مخالف پیشنهادهای او را رد کرده و خواسته اند به سرکوب مرگبار جنبش آنان پایان داده شود.

گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند نیروهای امنیتی سوریه شامگاه دوشنبه برای درهم شکستن اعتراض هنرمندان و روشنفکران در دمشق، به باتون متوسل شدند و دست کم ۲۰ نفر را بازداشت کردند.

آمریکا و اتحادیه اروپا سرکوب قیام مردم سوریه را محکوم کرده و تحریم هایی علیه بشار اسد و دولت او برقرار کرده اند.

اما، وی حمایت دیپلماتیک اتحادیه عرب را همراه دارد. نبیل العربی، رییس اتحادیه روز چهارشنبه با اسد ملاقات کرد و « مداخله خارجی» در امور عرب انتقاد کرد.

XS
SM
MD
LG