لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۱

سوریه سخنان کلینتون را محکوم کرد


هواداران بشار اسد در اعتراض به دیدار رابرت فورد سفیر آمریکا و اریک شوالیه سفیر فرانسه، در مقابل سفارت آمریکا در دمشق دست به تظاهرات زدند. ۸ ژوئیه ۲۰۱۱
هواداران بشار اسد در اعتراض به دیدار رابرت فورد سفیر آمریکا و اریک شوالیه سفیر فرانسه، در مقابل سفارت آمریکا در دمشق دست به تظاهرات زدند. ۸ ژوئیه ۲۰۱۱

سوریه از سخنان هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا که می گوید بشار اسد «مشروعیت خود را از دست داده»، به شدت انتقاد کرده است.

خبرگزاری دولتی سوریه روز سه شنبه گفت دولت، اظهارات کلینتون را «شدیدا محکوم می کند» و به نقل از یک مقام آن را «شاهد بیشتری» بر «مداخله آشکار آمریکا» در امور داخلی سوریه نامید.

روز دوشنبه، کلینتون گفت اسد «قابل چشم پوشی نیست» و آمریکا «برای باقی ماندن وی در قدرت سرمایه گذاری نکرده است.»

اظهارات کلینتون شدیدترین محکومیت اسد از سوی واشنگتن از زمانی است که نیروهای او سرکوب معترضین ضد دولت را آغاز کردند.

فرانسه نیز روز سه شنبه بر انتقاد از دمشق افزود و از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست اقدامی به عمل آورد.

فرانسوا فیون، نخست وزیر فرانسه به رادیو اروپای - یک گفت «سکوت» شورا در مورد سوریه غیر قابل دفاع شده است.

وی همچنین گفت با گذشت هر روز، ماندگاری در قدرت برای اسد دشوارتر می شود.

روز دوشنبه، طرفداران دولت سوریه به مجتمع سفارت آمریکا در دمشق حمله ور شدند و در مقابل سفارت فرانسه دست به اعتراض زدند.

این حوادث پس از آن صورت می گیرد که رابرت فورد سفیر آمریکا و اریک شوالیه سفیر فرانسه هفته پیش برای نشان دادن همبستگی با ساکنان حما، که با سرکوب ارتش روبرو هستند، از آنجا دیدن کردند.

در این میان، سوریه روز سه شنبه به همایش سه روزه «گفتگوی ملی» که دولت سازمان داده بود، پایان داد. خبرگزاری دولتی می گوید شرکت کنندگان بیانیه ای صادر کردند که در آن گفته می شود ثبات و تعهد بیشتر به اصلاحات ارجحیت های بالا است.

در بیانیه آمده است شرکت کنندگان در گفتگوی ملی مداخله خارجی را رد کردند و گفتند گفت و شنود تنها راه پایان گرفتن بحران سیاسی در سوریه است.

گروه های اصلی مخالفان در جلسات حضور نداشتند.

گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند در جریان سرکوب دست کم ۱۶۰۰ غیر نظامی کشته شده اند، در حالی که دولت تروریست ها و اسلامگرایانی را که می گوید صدها پرسنل امنیتی را کشته اند مسئول می داند.

XS
SM
MD
LG