لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۲

فرار صدها سوری به لبنان


فرار صدها سوری به لبنان
فرار صدها سوری به لبنان

صدها نفر از شهروندان سوریه برای فرار از خشونت رو به گسترش در کشورشان به لبنان گریخته اند.

یک مقام امنیتی لبنان روز شنبه گفت نزدیک به یک هزار سوری، که دست کم شش نفر از آنان در اثر اصابت گلوله زخمی شده بودند، طی دو روز گذشته در نزدیکی شهر «وادی خالد» از مرز گذشتند. مجروحین در بیمارستان های لبنان درمان می شوند.

واردین جدید به هزاران سوری دیگر که در ماه مه و اوائل ژوئن وارد لبنان شدند می پیوندند.

گروه جدید آوارگان زمانی کوتاه پس از آن که نیروهای امنیتی سوریه روز جمعه معترضان را به گلوله بستند فرار کردند.

یک گروه طرفدار حقوق بشر که گزارش هایی را از سراسر کشور جمع می کند می گوید دست کم ۲۰ تن، از جمله زنان و کودکان، کشته شده اند. گفته می شود اکثر مرگ ها در اطراف دمشق روی داد.

شاهدان و فعالان گفتند علیرغم حضور سنگین ارتش و هراس از ادامه سرکوب، ده ها هزار معترض در دور دیگری از تظاهرات علیه حکومت بشار اسد رییس جمهوری در در محل های گوناگون در سراسر کشور جمع شدند.

یک فعال سیاسی عضو هیات ناظر حقوق بشر سوریه در لندن از شهر «کیشوا» تلفنی به خبرگزاری فرانسه گفت نیروهای امنیتی به سوی تظاهر کنندگان آتش گشوده و شمار نامشخصی را زخمی کرده اند.

رویترز به نقل از یک ساکن شهر «برزه» گفت نیروهای امنیتی نخست گاز اشک آور به سوی تظاهر کنندگان پرتاب کردند و سپس زمانی که فریادها علیه اسد ادامه یافت، از روی بام ها به تیراندازی پرداختند.

بیش از ۱۰۰ روز است که معترضان هدف حملات نیروهای طرفدار دولت بوده اند.

در «اربین» در حومه دمشق، معترضان فریاد می کشیدند «به جهان بگویید اسد مشروعیت ندارد.»

گزارش می رسد کشتارهایی نیز در نزدیکی دمشق و نقاط دیگر روی داده است. تلویزیون دولتی «اشرار مسلح» را مسئول تیراندازی به سوی نیروهای امنیتی در ناحیه ای در حومه دمشق دانست و گفت آنها سه تن را کشتند.

در این میان، مقام های رسمی ترکیه روز جمعه گفتند پس از هجوم سربازان سوریه به شهر «خربت الجوز» بیش از ۱۵۰۰ سوری از مرز گذشته و وارد ترکیه شده اند.

XS
SM
MD
LG