لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۷

مردم سوریه در برابر پیشروی نیروهای نظامی به ترکیه فرار می کنند


مردم سوریه در برابر پیشروی نیروهای نظامی به ترکیه فرار می کنند
مردم سوریه در برابر پیشروی نیروهای نظامی به ترکیه فرار می کنند

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، به سوريه هشدار داده است تا نيروهای خود را از مرز با ترکيه عقب براند و می گويد حضور اين نيروها وضعيت کنونی پناهدگان را وخيم تر می کند و به خطر درگيری های مرزی با ترک ها دامن می زند.

خانم کلينتون روز پنجشنبه به خبرنگاران در واشنگتن گفت که آمريکا وضعيت را نگران کننده می بيند و ارتش سوريه بايد فورا به حملات و اقدامات تحريک آميز خود در منطقه پايان بخشد. او افزود اين تجمع سربازان در نزديکی مرز ترکيه يکی از نشانه های ديگر از قصد دولت سوريه به سرکوب مردم خويش است.

در اوايل روز پنجشنبه نيروهای سوريه تحت حمايت تانک ها و تک تيراندازان به شهر مرزی خربت الجوز هجوم آوردند و باعث شدند صدها نفر پناهنده به ترکيه فرار کنند.

اين نزديک ترين موضع گيری نيروهای سوريه به مرز ترکيه پس از شروع عمليات اين نيروها در دوهفته پيش است. ظاهرا برای جلوگیری از درگیری احتمالی با سوریه، نيروهای ترکيه از موضع مرزی خود چند صد متر عقب نشينی کردند.

رييس هلال احمر ترکيه گفت: بيش از ۶۰۰ پناهنده جديد تا ظهر روز پنجشنبه وارد ترکيه شده اند. اغلب پناهندگان در يک کاروان متشکل از ۲۰ مينی بوس وارد شدند، در حالی که عده ای نيز پياده و با عجله از مرز عبور کردند.

رييس هلال احمر ترکيه که با خبرنگاران در شهر مرزی گووچی سخن می گفت، افزود: هلال احمر در تلاش است تا نياز بيش از ۱۱ هزار پناهنده از سوريه را فراهم سازد. او گفت حدود ۱۷ هزار نفر ديگر در نزديکی مرز جمع شده اند و آماده به فرار به ترکيه اند.

XS
SM
MD
LG