لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۱

سوریه سرکوب ناراضیان را گسترش می دهد


سوریه سرکوب ناراضیان را گسترش می دهد
سوریه سرکوب ناراضیان را گسترش می دهد

نیروهای سوریه بعنوان بخشی از گسترش سرکوب ناراضیان، به روستایی در نزدیکی مرز ترکیه حمله کرده اند.

فعالان حقوق بشر و شاهدان می گویند سربازان با تانک و نفربرهای زرهی روز شنبه وارد «بداما» شدند، به شلیک مسلسل پرداختند و دست کم ۷۰ نفر را بازداشت کردند. شاهدان می گویند نیروها دست کم دو خانه را به آتش کشیدند.

این حمله یک روز پس از آن صورت می گیرد که نیروهای امنیتی سوریه دست کم ۱۹ تن را، در حالی که ده ها هزار نفر در تظاهراتی علیه دولت بشار اسد در سراسر کشور به خیابان ها ریختند، کشتند.

بداما در فاصله ای نزدیک از مرز سوریه قرار دارد. یک فعال عضو هیات ناظر حقوق بشر سوریه در لندن گفت ساکنان شهرک به آوارگان در حالی که از مرز می گریزند و به اردوگاه های چادری در ترکیه می روند کمک می کنند.

اینک بیش از ۱۰۰ هزار نفر در ناحیه گسترده ای در چادرهای سفید بسر می برند. بیشتر آنان از شهرهایی که سربازان اسد در سرکوب سه ماهه اعتراضات ضد دولتی هدف گرفته اند، فرار کرده اند.

در این میان، لبنان روز شنبه سربازانی را به شهر طرابلس فرستاد، این اقدام در پی زد و خوردهای مرگبار در پی برگزاری تجمعی در پشتیبانی از مخالفان سوری صورت گرفت. در زد و خوردهای روز جمعه بین ساکنان یک محله سنی نشین و ساکنان محله ای که اعضای فرقه شیعه علوی در آن سکونت دارند، ۷ تن کشته شدند. این فرقه خانواده بشار اسد را شامل می شود.

با گسترش آشوب در سوریه، وزارت امور خارجه بریتانیا روز شنبه از اتباع کشور خواست تا وسائل حمل و نقل عمومی هنوز در دسترس قرار دارد خارج شوند، و به آنان هشدار داد که اگر بمانند و خشونت شدت پیدا کند، به احتمال بسیار زیاد سفارت بریتانیا در دمشق قادر نخواهد بود کمک کند.
جدیدترین هجوم نیروهای سوریه به منطقه نا آرامی شمال غربی در حالی صورت می گیرد که آمریکا گفت به عنوان بخشی از تلاش ها برای وادار ساختن دولت بشار اسد به پایان دادن به سرکوب ناراضیان، وارد آوردن اتهام ارتکاب جنایت های جنگی علیه وی را بررسی می کند.

دو مقام ارشد کاخ سفید روز جمعه در یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران گفتند آمریکا همچنین وضع تحریم هایی را علیه بخش های نفت و گاز سوریه بررسی می کند. به گفته آنان، ایالات متحده برای وارد آورد فشار بر بشار اسد، بر تلاش های خود با متحدانش و نیز با مقامات اوپوزیسیون می افزاید.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در مقاله ای در روزنامه شرق الاوسط می گوید اسد با سرکوب معترضان «خود و رژیمش را در طرف نادرست تاریخ» قرار می دهد. او یادآور می شود بیرحمی اسد علیه مردمش ادعاهای او را که خود را یک اصلاح طلب می داند، باطل کرده است.
کلینتون همچنین با همتای روس خود گفت و گو کرد و کوشید روسیه را به موافقت با یک قطعنامه سازمان ملل متحد که خشونت علیه معترضان در سوریه را محکوم می کند متقاعد سازد. روسیه و چین تاکنون با تلاش برای تدوین پیش نویس قطعنامه مخالفت کرده اند.

فعالان حقوق بشر می گویند از آغاز اعتراضات در سوریه در نیمه مارس بیش از ۱۴۰۰ تن کشته شده اند و نیروهای امنیتی ۱۰ هزار نفر را بازداشت کرده اند.

XS
SM
MD
LG