لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

نیروهای نظامی سوریه به حملات خود شدت می بخشند


نیروهای نظامی سوریه به حملات خود شدت می بخشند
نیروهای نظامی سوریه به حملات خود شدت می بخشند

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند نیروهای امنیتی دامنه هجوم در منطقه شمال غربی کشور را، که روزها با سرکوب نظامی روبرو بوده است، گسترش می دهند.

یک گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، که مرکز آن در لندن قرار دارد، روز پنجشنبه گفت ارتش برای آغاز هجوم به «خان شیخون» در استان ادلب، ده ها تانک، خودروهای زرهی و نفر بر را به کار گرفته است.

عملیات نظامی در خان شیخون جدیدترین رویداد در کمپین سه هفته ای بشار اسد رییس جمهوری سوریه برای سرکوب اعتراضاتی است که حکومت ۱۱ ساله او را در پی ۲۹ سال حکومت پدرش، حافظ اسد، تهدید می کند.

رهبران غرب عموما سرکوب در سوریه را محکوم کرده اند.

در آنکارا، مقام های ترک، که با وظیفه دشوار مراقبت از بیش از ۸۵۰۰ آواره سوری روبرو هستند، حسن ترکمانی نماینده سوریه را برای پایان دادن به کمپین نظامی علیه معترضان زیر فشار گذاشته اند.

در پی جلسه روز پنجشنبه، احمد داووداوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت کشور او همچنین به حدود ۱۹ هزار نفر که در طرف سوریه ای مرز جمع شده اند کمک می کند.

در این میان، وزارت امور خارجه آمریکا گفت استفاده سوریه از زور علیه تظاهر کنندگان صلحجو را به شدت محکوم می کند و اظهار داشت «کاربرد گستاخانه و بی محابا از خشونت برای فرونشاندن اعتراضات باید هم اینک متوقف شود.»

روز چهارشنبه، صدها سوری در پیشاپیش حمله ارتش از شهر «معرات النعمان» گریختند. شاهدان و فعالان می گویند سربازان مناطق نزدیک شهر را گلوله باران کردند و به روستاهای نزدیک حمله ور شده و به بازداشت مردم پرداختند.

گزارش های شاهدان همچنین حاکی است که واحدهای ارتش شهر «البوکمال» در شرق سوریه در نزدیکی مرز عراق را محاصره کرده اند، در آنجا زد و خوردهایی بین معترضان و هواداران اسد درگرفت. نیروها همچنین وارد شهر دیرالزور، یکی از بزرگترین شهرهای سوریه، که اعتراضات در آنجا ادامه داشت، شدند.

فعالان حقوق بشر می گویند از آغاز اعتراضات علیه دولت اسد در نیمه مارس ۱۳۰۰ شهروند و ۳۴۰ عضو نیروی امنیتی کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG