لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۲

فرار آوارگان سوری به ترکیه


گروهی از آوارگان سوری در انتظار اجازه عبور از مرز ترکیه - ۸ ژوئن ۲۰۱۱
گروهی از آوارگان سوری در انتظار اجازه عبور از مرز ترکیه - ۸ ژوئن ۲۰۱۱

دیپلمات های سازمان ملل متحد سرگرم تدوین قطعنامه ای هستند که سوریه را به دلیل سرکوب مرگبار معترضان محکوم می کند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا می گوید بریتانیا و فرانسه پیش نویس قطعنامه ای را ارائه خواهند داد که سرکوب در سوریه را محکوم می کند. اما سرنوشت آن معلوم نیست زیرا روسیه گفته قطعنامه را وتو خواهد کرد.

در این میان، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، در حالی که کشور او با موج رو به گسترش آوارگان سوری روبرو است، از دولت سوریه خواسته است شکیبایی بیشتری نسبت به شهروندان خود نشان دهد.

اردوغان این موضوع را پس از آن عنوان کرد که بیش از ۱۲۰ سوری، در میان هراس های ناشی از امکان تلافی جویی نظامی علیه شهرهایشان، از مرز ترکیه عبور کردند.

دولت سوریه «اشرار مسلح» در منطقه مرزی را به «کشتار» ۱۲۰ نفر از اعضای نیروی امنیتی متهم ساخته و عهد کرده است به اقدامی قاطع دست بزند. گزارش های رسانه ها حاکی است که نیروهای سوری روز چهارشنبه برای تحکیم مواضع خود در شمال به حرکت در آمدند.

گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند در سرکوب معترضان در سوریه دست کم ۱۱۰۰ تن کشته شده اند. نیروهای امنیتی بیش از ۱۰ هزار نفر را دستگیر کرده اند.

در تحولی دیگرسفیر سوریه در فرانسه گزارش یک تلویزیون فرانسوی را که درباره استعفای وی در اعتراض به خشونت علیه تظاهر کنندگان، تکذیب کرد.

«لامیا شکور»، روز چهارشنبه گفت مصاحبه تلفنی با زنی که ادعا کرده لامیا شکور است، جعلی بوده است.

شبکه تلویزیونی پس از آن گفت نمی تواند «جعلی بودن خبر» را رد کند و اگر چنین باشد اقدام قانونی علیه مسئولان به عمل خواهد آورد.

همچنین، آمریکا و متحدانش سرگرم تدوین قطعنامه جداگانه ای در سازمان ملل متحد هستند که می گوید سوریه در مورد برنامه اتمی خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نکرده است.

XS
SM
MD
LG