لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۶

خروج نیروهای سوریه از یک شهر مرزی


نیروهای دولت سوریه در روستای «اریدا»، ۱۹ مه ۲۰۱۱
نیروهای دولت سوریه در روستای «اریدا»، ۱۹ مه ۲۰۱۱

شاهدان می گوید سربازان و تانک های سوریه خروج از شهری در نزدیکی مرز لبنان را آغاز کرده اند.

به گفته شاهدان، خودروهای زرهی، همراه با اتوبوس های حامل سربازان، روز پنجشنبه از تل کلخ خارج شدند. این شهر یکی از جدید ترین مناطقی است که به قیام دو ماهه علیه دولت دمشق پیوسته است.

نیروهای سوریه روز شنبه وارد تل کلخ و روستای «آریدا» در نزدیکی آن شدند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که تظاهرکنندگان طرفدار دمکراسی در سرپیچی از بشار اسد به خیابان ها ریختند.

روز پنجشنبه شهر تل کلخ و روستای «اریدا» در نزدیکی آن، شاهد تیراندازی و گلوله باران از سوی نیروهای دولتی بود. یک فعال حقوق بشر به آسوشیتد پرس گفت شهروندان مسلح، به آتش سربازان دولتی پاسخ دادند. گروه های سوری طرفدار حقوق بشر می گویند نیروهای امنیتی از زمان آغاز سرکوب در روز شنبه، دست کم ۲۷ تن را در منطقه کشته اند.

آمریکا روز چهارشنبه تحریم هایی را بر بشار اسد و شش مشاور وی برقرار ساخت و گفت آنان را مسئول حملات مرگبار نیروهای امنیتی به معترضان می داند .

دولت سوریه روز پنجشنبه تحریم ها را محکوم کرد و در بیانیه ای که خبرگزاری سانا منتشر کرد گفت چنین اقداماتی مردم سوریه را هدف می گیرد و به «منافع اسراییل» خدمت می کند. بیانیه اضافه می کند که تحریم ها بر تصمیم سوریه به انجام اصلاحات «فراگیر» تاثیر نخواهد داشت.

مخالفان در سوریه می گویند از زمان آغاز اعتراضات در نیمه مارس، بیش از ۸۵۰ تن در سوریه کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG