لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۸

اقدامات بیشتر آمریکا و اتحادیه اروپا علیه سوریه


اقدامات بیشتر آمریکا و اتحادیه اروپا علیه سوریه
اقدامات بیشتر آمریکا و اتحادیه اروپا علیه سوریه

دولت اوباما و اتحادیه اروپا قول داده اند برای زیر فشار گذاشتن سوریه بر سر سرکوب مرگبار معترضان، «اقدامات بیشتری» در روزهای آینده انجام دهند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا این تصمیم را روز سه شنبه در واشنگتن، همراه با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد. اشتون گفت او از تشدید اقدامات دولت سوریه علیه معترضان «بسیار نگران» است.

آمریکا و اتحادیه اروپا قبلا در پاسخ به این سرکوب ها، که به تخمین کلینتون در جریان آن نزدیک به یک هزار تن کشته شده اند، تحریم هایی را علیه مقام های ارشد سوری برقرار کرده اند.

اشتون گفت زمان آن است که دولت سوریه تغییراتی انجام دهد.

وی شمار کشته شدگان و بازداشت شدگان را «فوق العاده نگران کننده» خواند و گفت وضع چنان وخیم است که جامعه بین المللی نیاز دارد تمام گزینه را بررسی کند و «اقداماتی» را در روزهای آینده پیش بینی کرد.

پیشتر در روز سه شنبه، یک مقام وزارت کشور سوریه به خبرگزاری دولتی گفت گزارش هایی که درباره گورستان جمعی منتشر شده کاملا بی اساس است و آن را بخشی از کمپین برای تحریک افکار عمومی علیه سوریه نامید.

ساکنان درعا و فعالان حقوق بشر می گویند اهالی محلی گور را در حومه شهر کشف کرده اند، اما مقام های امنیتی پس از آن، برای جلوگیری از بیرون کشیدن اجساد راه دسترسی به منطقه را بستند.

فعالان می گویند از آغاز اعتراضات علیه بشار اسد، رییس جمهوری در نیمه ماه مارس، بیش از ۸۵۰ تن کشته شده اند. نیروهای امنیتی دست کم ۷ هزار نفر را دستگیر کرده اند.

روز سه شنبه فعالان سوری مردم را به برپایی اعتصاب عمومی در روز چهارشنبه برای اعتراض به سرکوب دعوت کردند.

XS
SM
MD
LG