لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

شدت گرفتن سرکوب در سوریه


آرشیو
آرشیو

فعالان سیاسی سوری می گویند نیروهای دولتی روز پنجشنبه سرکوب معترضان را شدت بخشیده و تانک ها در اطراف شهر تاریخی «حما»، مستقر شده اند. این شهر ۲۰ سال پیش نیز شاهد سکوب خونین قیام مردم به دست رژیم حافظ اسد بود. فعالان حقوق بشر می گویند دست کم ۱۰ هزار تن در آن حادثه کشته شدند.

بشار اسد، که از سال ۲۰۰۰ جانشین پدرش شده است از هفته ها پیش تلاش برای سرکوب قیام ضد دولتی را آغاز کرده است.

منابع خبری می گویند نیروهای مسلح روز چهارشنبه محل تجمع معترضان در جنوب و غرب سوریه را زیر آتش گرفتند. بر اساس این گزارش ها در روستای الحرا، در شهر حمص، دستکم ۱۹ تن کشته شده اند.

از سوی دیگر، شاهدان از سرکوب تظاهرات دانشجویی از سوی نیروهای امنیتی در شهر حلب، دومین شهر بزرگ سوریه خبر داده اند. نیروهای امنیتی روز چهارشنبه برای پراکنده کردن این تظاهرات به باتوم متوسل شدند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه انتقاد از سرکوب معترضان در سوریه را تشدید کرد و دمشق را به درگیری در عملیات «وحشیانه و سرکوبگرانه» ای که به معنای «مجازات جمعی شهروندان بی گناه است» متهم ساخت.

فعالان حقوق بشر می گویند شمار کسانی که در قیام ضد دولتی کشته شده اند، بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر است. این ارقام نمی تواند مستقلا تایید شود زیرا سوریه ورود بیشتر خبرنگاران بین المللی را ممنوع کرده است.

XS
SM
MD
LG