لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۹

اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه ۱۳ مقام سوریه اعلام می کند


تصویری که مشاهده می کنید مخالفان دولت اسد را در شهر حمص نشان می دهد که با دست نوشته ای که بر روی آن نوشته شده: «اسد آزادی را با تانک می کشد» در خیابان هستند - ۶ مه ۲۰۱۱
تصویری که مشاهده می کنید مخالفان دولت اسد را در شهر حمص نشان می دهد که با دست نوشته ای که بر روی آن نوشته شده: «اسد آزادی را با تانک می کشد» در خیابان هستند - ۶ مه ۲۰۱۱

نیروهای سوریه به حملات بیشتری در سراسر کشور دست زده اند، و گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند شمار کسانی که از زمان آغاز تظاهرات ضد دولتی در ماه مارس دستگیر شده اند به دست کم ۹ هزار نفر رسیده است.

به گفته شاهدان روز سه شنبه صدای شلیک گلوله در «معضمیه» در حومه دمشق شنیده می شد و سربازان در جستجوی معترضان خانه به خانه می رفتند. مقام های نظامی تانک ها را به چندین شهر، از جمله معدمیه، حمص و بانیاس فرستاده اند و ارتباطات را قطع کرده اند.

جدید ترین سرکوب در حالی صورت می گیرد که اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه ۱۳ مقام نزدیک به بشار اسد رییس جمهوری سوریه وضع کرده است، با این هدف که دولت را برای پایان دادن به سیاست خشونت علیه معترضان مخالف دولت زیر فشار بگذارد.

تحریم ها، که بی درنگ به اجرا در آمد، بشار اسد را هدف نمی گیرد. اتحادیه اروپا روز دوشنبه، فهرستی از اسامی مقام های نزدیک به اسد را منتشر کرد، در همین حال تحریم تسلیحاتی علیه سوریه را تصویب کرد.

برادر اسد، فرمانده گارد ریاست جمهوری و یک خویشاوند نزدیک او، که مالک تعدادی از شرکت های بازرگانی است، از جمله کسانی هستند که هدف ممنوعیت سفر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و مسدود شدن دارایی هایشان در اروپا قرار می گیرند.

اعضای اتحادیه در این مورد که آیا اسد مستقیما هدف گرفته شود، به توافق نرسیدند. کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت اگر تحریم های جاری، خشونت علیه معترضان را متوقف نسازد، ممکن است تحریم ها گسترده تر شود و رییس جمهوری را نیز فراگیرد.

روز دوشنبه همچنین والری آموس، مسئول امور انسانی سازمان ملل متحد گفت به امدادگران اجازه ورود به درعا در جنوب سوریه داده نشده است. این شهر نخستین هدف برای سرکوب اعتراضات بود. وی گفت دولت سوریه اطمینان داده است که تا پایان هفته به آنان اجازه ورود خواهد داد.

فعالان طرفدار حقوق بشر در سوریه می گویند روز دوشنبه صدها نفر از رهبران مخالفان و شرکت کنندگان در اعتراضات در حمله های خانه به خانه در سراسر کشور بازداشت شده اند، در همین حال تانک ها در خیابان های شهر ساحلی بانیاس و شهر حمص گشت می زدند.

به گفته فعالان، در جریان نا آرامی های بیش از ۶۳۰ تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG