لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۱

نيروهای سوری دست کم ۱۹ نفر را در جنوب و غرب کشور از پا درآوردند


نيروهای سوری دست کم ۱۹ نفر را در جنوب و غرب کشور از پا درآوردند
نيروهای سوری دست کم ۱۹ نفر را در جنوب و غرب کشور از پا درآوردند

فعالان حقوق بشر سوریه می گویند نیروهای دولتی در جنوب و غرب کشور به مناطق مسکونی برای سرکوب تظاهرات علیه حکومت استبدادی بشار اسد شليک کرده اند و دست کم ۱۹ نفر را از پا در آورده اند.

سازمان ملی حقوق بشر در سوریه اعلام کرد گلوله های تانک و سلاح های ديگر در روز چهارشنبه دست کم ۱۳ نفر از جمله يک کودک را در دهکده الهرا در جنوب سوريه از پا در آورد. فعالان حقوق بشر همچنين می گويند ارتش سوريه به چندين دهکده در نزديکی درعا شهری که قيام در اواسط ماه مارس پيش در آنجا شروع شد، حمله کردند.

در غرب ، فعالان حقوق بشر می گویند تانک های ارتش سوریه و تک تیر اندازان دست کم شش نفر را در محله باب عمرو در حمص سومین شهر بزرگ آن کشور، کشتند. نيروهای سوری شهر حمص را بعنوان بخشی از عملياتی که روز دوشنبه آغاز شد، محاصره کرده اند.

خبرگزاری دولتی سوریه روز چهارشنبه گزارش داد که سربازان سوری به «باند های مسلح تروريست» در باب عمرو و منطقه جنوب درعا حمله کردند. بنا بر اين گزارش در اين حمله دو سرباز سوری کشته شده و پنج سرباز ديگر مجروح گرديده اند. اين خبرگزاری افزود سربازان سوری ده ها نفر از جنگجويان مسلح را بازداشت کرده اند و مقاديری اسلحه و مهمات را نيز به تصرف درآوده اند.

وزارت امور خارجه آمریکااز حمله روز چهارشنبه سوريه انتقاد بعمل آورد و آن را اقداماتی «وحشیانه» و «سرکوب کننده» که به «مجازات دسته جمعی مردم بی گناه» می انجامد، ناميد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، گفت سوريه بايد درک کند که زمان برای تغيير مسير به سمت آرمان های مشروع مردم سوريه محدودتر می شود.

فعالان حقوق بشر می گويند از زمان قيام مردمی عليه حکومت سوريه ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر کشته شده اند. هيچ آمار مستقلی از تلفات وجود ندارد. سوريه ورود و پوشش خبری توسط اکثر روزنامه نگاران بين المللی را ممنوع کرده است.

XS
SM
MD
LG