لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

یک هیات از ترکیه رهسپار سوریه می شود


آرشیو
آرشیو

ترکیه به منظور تشویق بشار اسد به آغاز سریع اصلاحات هیاتی را به سوریه اعزام کرده است.

این هیات زمانی به سوریه می رود که روز چهارشنبه دستکم ۲۲۸ عضو حزب حاکم بعث سوریه در اعتراض به سرکوب خشونت بار معترضان استعفا دادند.

آسوشیتدپرس گزارش می دهد تانک های ارتش روز پنجشنبه به سمت بندر لاذقیه، صحنه اعتراض های اخیر به حرکت درآمدند و نیروهای امنیتی به سوی تظاهر کنندگان آتش گشودند.

سرکوب همچنین در شهر درعا در جنوب سوریه که در محاصره سربازان و تانک ها بوده است، ادامه داشت. ارتش سوریه در شهرهای دیگر، از جمله دو منطقه در حومه دمشق نیز حضور سنگینی دارد.

خبرگزاری رویتر روز پنجشنبه به نقل از یک سازمان حقوق بشر سوریه گزارش داد در جریان قیام در هفته های اخیر دستکم ۵۰۰ تن کشته شده اند و ماموران امنیتی هزاران نفر را دستگیر کرده اند.

استعفا دهندگان از حزب بعث بیش از ۲۰۰ عضو حزب از استان درعا هستند. ۲۸ عضو دیگر حزب در شهر ساحلی بانیاس استعفا دادند و ارتش و افراد مسلح هوادار دولت را به تیراندازی به سوی «شهروندان محترم» متهم کردند.

دولت بشار اسد هدف از سرکوب را حفاظت از شهروندان و نه آسیب رساندن به آنان اعلام کرده است .

روز چهارشنبه، شورای امنیت سازمان ملل متحد در تلاش برای تصویب قطعنامه ای علیه سرکوب خشونت بار در سوریه ناکام ماند. تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به خشونت روز جمعه، زمانی که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد جلسه ویژه ای درباره سوریه تشکیل می دهد، ادامه خواهد یافت.

روسیه، که با دخالت خارجی در سوریه مخالفت کرده، روز پنجشنبه از مقام های کشور خواست مسئولان کشتن شهروندان را مجازات کنند.

در همین حال کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفیران سوریه را فراخوانده و در اقدامی هماهنگ از دولت بشار اسد خواستند تا به سرکوب مخالفان پایان دهد.

مقام های اتحادیه اروپا، وضع تحریم های اقتصادی بر سوریه را بررسی می کنند.

XS
SM
MD
LG