لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۲

نیروهای امنیتی سوریه معترضین را زیر آتش می گیرند


نیروهای امنیتی سوریه معترضین را زیر آتش می گیرند
نیروهای امنیتی سوریه معترضین را زیر آتش می گیرند

در سوریه نیروهای امنیتی بسوی معترضینی که روز جمعه در پی برگزاری مراسم نماز به خیابان ها ریختند، گلوله های واقعی و گاز اشک آور شلیک کرده اند.
شاهدان می گویند در حادثه ای که در یک تجمع در دوما، در حومه دمشق روی داد، دست کم سه نفر مجروح شدند. آسوشیتد پرس بنقل از شاهدان می گوید نیروهای امنیتی همچنین در شهر حمص معترضین را زیر آتش گرفتند، و حداقل هفت نفر را مجروح کردند.
هزاران معترض در تظاهراتی علیه دولت بشار اسد در سراسر سوریه شرکت کرده اند. یک روز پیش او فرمان لغو قانون وضعیت فوق العاده را امضا کرد.
شاهدان می گویند تظاهراتی نیز در مناطق دیگر از جمله شهر درعا در جنوب و نواحی کردنشین شمال شرقی جریان دارد. در برخی تجمعات، معترضین در حالی که خواهان پایان حکومت اسد بودند، شعار «آزادی» را فریاد می کشیدند.
یک صفحه فیس بوک تظاهرات را در اشاره ای به یک آیین مسیحی، اعتراضات «جمعه خوب» نامیده است.
روز پنجشنبه، اسد پایان گرفتن نزدیک به ۵۰ سال وضعیت اضطراری را تایید کرد. این اقدام جدید ترین گام در یک سلسله ژست های آشتی جویانه اسد در هفته های اخیر، و در حالی است که با مخالفت فزاینده با دولتش روبرو است.
عفو بین الملل گفت تظاهرات روز جمعه ممکن است بزرگترین رویداد تا امروز باشد و و به مقامات امنیتی هشدار داد با خشونت پاسخ ندهند. عفو بین الملل می گوید از آغاز اعتراضات در ماه گذشته، بیش از ۲۲۸ تن در سرکوب تظاهرات کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG