لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

بازداشت یک چهره سرشناس اپوزیسیون در سوریه


به رغم قانون جدید، هزاران تظاهر کننده در شهرهای بزرگ و کوچک سراسر سوریه جمع شدند و به رژیم بشار اسد اعتراض کردند- سه شنبه ۱۹ آوریل
به رغم قانون جدید، هزاران تظاهر کننده در شهرهای بزرگ و کوچک سراسر سوریه جمع شدند و به رژیم بشار اسد اعتراض کردند- سه شنبه ۱۹ آوریل

در سوریه، چند ساعت پس از تصویب لایحه لغو قانون وضعیت اضطراری، مقام های امنیتی یک چهره مشهور اپوزیسیون را دستیگر کردند.

فعالان حقوق بشر می گویند ماموران سرویس های امنیت سیاسی «محمد عیسی» را شامگاه سه شنبه از خانه اش در شهر حمص بیرون کشیدند.

پیشتر در روز سه شنبه، دولت لایحه ای را که به وضعیت اضطراری پایان می دهد تصویب کرد، دادگاه امنیتی ویژه محاکمه زندانیان سیاسی را منحل کرد و قانونی را که ایجاب می کند برای تظاهرات مجوز گرفته شود، از تصویب گذراند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید واشنگتن نگران آن است که سوریه قانون محدود کننده ای را جایگزین قانون دیگری کرده باشد. وی از دمشق خواست اصلاحات دموکراتیک گسترده تری را اجرا کند.

به رغم قانون جدید، روز سه شنبه هزاران تظاهر کننده در شهرهای بزرگ و کوچک سراسر سوریه جمع شدند و به رژیم بشار اسد اعتراض کردند. در جریان زد و خوردها در حمص دستکم دو تن کشته شدند. در آنجا معترضان در مسجد اصلی شهر متحصن شده بودند.

مقام های امنیتی سوریه می گویند کشور آنها هدف یک توطئه قرار گرفته است و دسته های مسلح و رخنه گرانی را که از لبنان و عراق اسلحه دریافت می کنند مسئول خشونت می دانند.

XS
SM
MD
LG