لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۳

بشار اسد: قوانین فوق العاده به زودی لغو می شود


بشار اسد: قوانین فوق العاده به زودی لغو می شود
بشار اسد: قوانین فوق العاده به زودی لغو می شود

بشار اسد رییس جمهوری سوریه می گوید او انتظار دارد دولت قوانین اضطراری را دراین هفته لغو کند.

اسد این خبر را روز شنبه در جریان سخنانی در جلسه کابینه که از تلویزیون پخش می شد اعلام کرد. لغو این قوانین، که قدرت گسترده ای برای دستگیری و بازداشت مردم به نیروهای امنیتی می دهد، یک درخواست اصلی معترضین بوده است.

اسد گفت ثبات ارجحیت دارد و نیروهای امنیتی برای چگونگی برخورد با اعتراضات به آموزش بیشتر نیاز دارند.

رییس جمهوری گفت بیکاری – به ویژه در میان جوانان - بزرگترین مشکل سوریه است. وی اظهار داشت جوانانی که قادر نیستند شغل پیدا کنند مستاصل می شوند و به آرمان های حکومت پشت می کنند. اسد از کابینه جدید خواست اقداماتی را که بتواند مشاغل بیشتری به وجود آورد بررسی کند.

پیشتر در روز شنبه، هزاران سوگوار شهر ساحلی بانیاس در تشییع جنازه مردی که به گفته مخالفان در جریان تظاهراتی در یکشنبه گذشته هدف گلوله نیروهای طرفدار دولت قرار گرفت شرکت کردند. برخی از آنها برای آزادی شعار می دادند.

جداگانه، خبرگزاری دولتی سوریه می گوید روز جمعه یک پلیس در شهر هومس در حمله معترضان کشته شد.

گزارش سانا، که روز شنبه منتشر شد، حاکی است پلیس در جریان تظاهرات طرفداری از دموکراسی که به خشونت گرائید، زیر ضربات چماق و سنگ قرار گرفت.

روز جمعه موج اعتراض سراسر سوریه را فرا گرفت، بزرگترین آن در درعا، که به کانون مخالفت با رژیم بشار اسد تبدیل شده است، برپا شد.

تظاهرات، که ماه پیش آغاز شد، در حالی که معترضان با پلیس درگیر شده اند، در زمان هایی به خشونت کشیده شده است. گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند در جریان سرکوب اعتراضات بیش از ۲۰۰ تن کشته شده اند. مقام های سوری دسته های مسلح را مسئول نا آرامی می دانند.

XS
SM
MD
LG