لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۹

نيروهای امنيتی سوريه معترضين را به گلوله بستند


آرشیو: مخالفان دولت سوریه انگشتان خود را به علامت پیروزی تکان می دهند
آرشیو: مخالفان دولت سوریه انگشتان خود را به علامت پیروزی تکان می دهند

گزارش ها از جنوب سوريه حاکی از شليک نيروهای امنيتی به مردمی حکايت دارد که روز جمعه، راهی شرکت در تظاهرات بودند.

شاهدان و يک فعال معرفی نشده مدافع حقوق بشر در صحنه، به خبرگزاری ها گفته اند در برخوردی که در روستای صنامين رخ داد ۱۵ نفر، و احتمالا بيشتر، کشته شدند.

معترضين خواستار آزادی، روز جمعه در نقاط مختلف آن کشور، از جمله در دمشق، پايتخت، و نيز در شهرکی جنوبی که کانون تظاهرات عليه حکمرانی حزب بعث بوده است، گرد هم جمع شدند.

در شهرک درعا، در نزديکی مرز اردن، صدها نفر در جريان تظاهراتی راه پيمائی کردند که برگزار کنندگان با عنوان «شان انسانی» ترتيب داد بودند. به گزارش رسانه ها، نشانه ای محسوس از حضور نيروهای امنيتی در خیابان های اين شهرک که هفته گذشته صحنه کشته شدن دست کم ۱۵ نفر بود، ديده نمی شد.

در دمشق نيز دست کم ۲۰۰ نفر روز جمعه پس از نماز جمعه تظاهراتی به نشانه حمايت از مردم درعا برپا کردند. خبرگزاری رويترز از بازداشت ده ها نفر خبر می دهد.

دولت سوريه روز پنجشنبه گفت پايان دادن به قانون وضعيت اضطراری در کشور را در چارچوب يک رشته اصلاحات مدّ نظر دارد.

معترضين خواستار آن شده بودند که بشار اسد، ریيس جمهوری سوريه ضمن پايان دادن به اين قانون، تشکيلات گسترده امنيتی را محدود کند و با آزاد ساختن زندانيان سياسی، ابراز آزادنه عقايد را ممکن و عملی سازد. آمريکا توسل دولت سوريه به «سرکوبی بی رحمانه تظاهرات» را تقبيح و محکوم کرده است و از مقام های آن کشور خواسته است به حقوق مردم احترام بگذارند.

رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا می گويد سوريه بهتر است مصر را سرمشق قرار دهد که ارتش در آنجا تظاهرات طرفداران دموکراسی را مجاز شناخت.

XS
SM
MD
LG