لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

کوفی عنان به اجرای طرح آتش بس در سوریه امیدوار است


کوفی عنان به اجرای طرح آتش بس در سوریه امیدوار است
کوفی عنان به اجرای طرح آتش بس در سوریه امیدوار است

کوفی عنان فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، ابراز امیدواری می کند دولت سوریه و اوپوزیسیون مواد طرح آتش بس پیشنهادی او را رعایت کنند. دمشق تا روز سه شنبه مهلت داشت خارج ساختن نیروهایش را از مناطق شهری آغاز کند، اما حملات نیروهای دولتی همچنان ادامه یافت.

بر اساس برنامه عنان، دولت سوریه می بایست خارج ساختن سربازان را بامداد سه شنبه آغاز کند، و دو طرف ظرف ۴۸ ساعت آتَش بس کامل را به اجرا بگذارند. اما امید به اجرای طرح پس از موج تازه خشونت و درخواست جدید دولت برای ضمانت کتبی نیروهای اوپوزیسیون بر زمین گذاشتن سلاحهایشان کمرنگ شد.

عنان روز سه شنبه گفت سوریه تا ۱۲ آوریل – ۲۴ فروردین – مهلت دارد آتش بس را کاملاً اجرا کند. و افزود «هنوز بسیار زود است که گفته شود برنامه شکست خورده.»

فعالان سوری از حملات نیروهای نظامی به دو شهر در روز سه شنبه خبر می دهند. آنها همچنین می گویند علیرغم ادعای دولت که نیروها خروج از برخی شهرها را آغاز کرده اند، خروج عمده ای صورت نگرفته است.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت در خشونتهای روز سه شنبه دست کم ۱۷ تن، اکثراً غیر نظامی، کشته شدند. این گروه، که مرکز آن در لندن قرار دارد، می گوید برخی مرگها از گلوله باران مطقه حما در مرکز و شهر مارع ناشی شد. گروه همچنین گفت شورشیان ۶ سرباز را در حملاتی به دو پاسگاه در نزدیکی شهر دور افتاده «مرغاده» در جنوب مرز ترکیه کشتند.

فعالان اوپوزیسیون سوریه در ژنو می گوید نیروهای سوریه در ۸ روز گذشته دست کم یک هزار تن را کشته اند.

روز سه شنبه، سخنگوی شورای ملی سوریه گفت نشانه ای به چشم نمی آید که دولت بشار اسد مواد آتش بس را رعایت خواهد کرد، و یادآور شد که شورا خروج محدود نیروهای دولتی را قبول نخواهد کرد.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه سوریه را به تجاوز مرزی متهم کرد و گفت کشور او گامهایی را بررسی می کند که لازم است در پاسخ بردارد، از جمله «اقداماتی که ما نمی خواهیم به آنها فکر کنیم». اردوغان توضیحی در مورد این اقدامات نداد.

فعالان سوری از حملات نیروهای نظامی به دو شهر در روز سه شنبه خبر می دهند. آنها همچنین می گویند علیرغم ادعای دولت که در اجرای طرح صلح سازمان ملل، خروج نیروها از برخی شهر ها آغاز شده، خروج عمده ای صورت نگرفته است.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت نیروهای دولتی شهر حما و شهر مارع را به گلوله بستند، در حالی که بخشهایی از حمص زیر آتش خمپاره قرار گرفت. این گروه همچنین اعلام کرد شورشیان ۶ سرباز را در حملاتی به دو پاسگاه در نزدیکی شهر دور افتاده «مرغاده» در جنوب مرز ترکیه، کشته اند.

در مسکو، ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه گفت دمشق اجرای برنامه کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای پایان دادن به خشونت را آغاز کرده است؛ و درخواست کرد که آتش بس بیدرنگ با استقرار یک هیات ناظر بین المللی آغاز شود.

سرگئی لاوروف همتای روس معلم گفت دولت سوریه در اجرای طرح صلح «می توانست قاطعانه تر عمل کند»، و در عین حال از نیروهای اوپوزیسیون خواست خشونت را متوقف سازند. روسیه یکی از معدود قدرتهای جهانی بوده که از بشار اسد در رویارویی خونین با مخالفانش پشتیبانی کرده است.

وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه نگرانی خود را از رویدادهای مرزی ابراز داشت و بار دیگر از دولت سوریه و نیروهای اوپوزیسیون خواست بیدرنگ به طرح صلح بین المللی باز گردند.

فعالان گزارش دادند از روز یکشنبه، در حالی که نیروهای وفادار به اسد به گلوله باران شهرها ادامه می دهند، بیش از ۱۲۵ تن کشته شده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز دوشنبه گفت نیروهای سوریه در چهار ماه گذشته بیش از ۱۰۰ نفر را اعدام کرده اند، که اکثراً غیر نظامی بودند.

XS
SM
MD
LG