لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

فعالان از اصابت نارنجک به یک ساختمان حزب حاکم بعث در پایتخت سوریه خبر می دهند


فعالان از اصابت نارنجک به یک ساختمان حزب حاکم بعث در پایتخت سوریه خبر می دهند
فعالان از اصابت نارنجک به یک ساختمان حزب حاکم بعث در پایتخت سوریه خبر می دهند

فعالان سوری از اصابت چندین نارنجک به یک ساختمان حزب حاکم بعث در دمشق پایتخت سوریه خبر داده اند، که با راکت انداز شلیک شده بود. در همین حال بشارالاسد رئیس جمهوری سوریه بر عهد خود برای مقاومت در مقابل فشارهائی بین المللی تاکید گذاشته است که از وی می خواهد سرکوبی بی رحمانه ناراضیان را متوقف کند.

کمیته های محلی شبکه ای از فعالان، و نیز شماری از سکنه پایتخت، روز یکشنبه خبردادند که مرکز شهر صحنه وقوع چندین انفجاربوده است. آنان همچنین از حرکت اتوموبیل های آتش نشانی به صحنه انفجارها و حضور محسوس ماموران پلیس خبر می دهند. هنوزدر تائید این خبرها گزارشی جداگانه در دست نیست، و شاهدان ديگر می گویند نشانه ای از آسیب ندیده اند.

ارتش آزاد سوریه، متشکل از یک گروه از سربازان ناراضی که در ترکیه مستقر شده اند، مسئولیت حمله را بر عهده گرفته است.

اگراین خبرها تائید شود، این نخستین حمله درپایتخت، از هنگام شروع شورش های های ضد دولتی در ماه مارس است. بموجب همین خبرها، حمله به فاصله چند ساعت پس از سپری شدن ضرب الاجلی رخ داد که اتحادیه عرب در مورد پایان دادن به خونریزی ها برای دولت آقای اسد در نظر گرفته بود.

اتحادیه عرب امروز درخواست دمشق را در مورد متممی برای برنامه های پیشنهادی که متضمن اعزام یک هیات پانصد نفری از ناظران به سوریه بمنظورارزیابی اوضاع در آن کشور بود رد کرد. این اتحادیه مستقر درقاهره به دولت آقای اسد گفته است متمم را بدان جهت قابل قبول نمی شناسد که متضمن تغییراتی عمده و اساسی در ماموریت ناظران است.

منا، خبرگزاری دولتی مصرامروز گزارش داد که اتحادیه ۲۲ عضوی عرب مجددا روز پنجشنبه برای تبادل نظر در باره بحران سوریه تشکیل جلسه می دهد. این اتحادیه اوایل این ماه عضویت سوریه را به حالت تعلیق در آورده است.

در همین حال آقای اسد روز یکشنبه به روزنامه بریتانیائی ساندی تایمز گفت سوری ها درماه فوریه، ويا مارس، برای انتخاب پارلمانی رای خواهند داد که وظیفه آن تدوین و تصویب یک قانون اساسی جدید است. با اینحال آقای اسد تاکید کرد که نیروهای امنیتی او به سرکوبی ستیزه گرانی که به گفته وی روزانه مردم را قتل عام می کنند، ادامه خواهند داد.

آقای اسد همچنین هشدارهای قبلی اش را تکرار کرد که هرگونه مداخله نظامی خارجی در سوریه تمامی منطقه خاورمیانه را نظیريک زلزله به لرزه در می آورد.

فعالان روز شنبه از کشته شدن دست کم پانزده نفر در نقاط مختلف سوریه خبر داده بودند که بیشترشان در در حملات نیروهای امنیتی جان باختند. دست کم دو سرباز گریخته از ارتش نیز جزو کشته شدگان در حمص بودند.

سانا، خبرگزاری دولتی سوریه می گوید در حمله روز شنبه ماموران به مخفی گاه های گروه های تروریستی بیش از صد چهل مرد تحت تعقیب دستگیرشدند.

در همین حال رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه سوریه را مسئول وخیم شدن مناسبات دو کشور معرفی کرده است و می گوید سوریه به قول هائی که برای اصلاحات و متوقف ساختن خونریزی به ترکیه، اتحادیه عرب وجامعه بین المللی داده بود عمل نکرده است.

دمشق برای پایان دادن به ناآرامی هائی که سازمان ملل متحد می گوید تاکنون موجب کشته شدن بیش از سه هزار و پانصد نفر شده است با فشارهای فزاینده بین المللی روبروست.

در این میان ویلیام هیگ وزیر امورخارجه بریتانیا می گوید وی روز دوشنبه در لندن با رهبران شورشیان سوری ملاقات می کند. آقای هیگ ضمن تقبیح خشونت در سوریه از آقای اسد خواستار کناره گیری از قدرت شده است.


دمشق برای پایان دادن به ناآرامی هائی که سازمان ملل متحد می گوید تاکنون موجب کشته شدن بیش از سه هزار و پانصد نفر شده است با فشارهای فزاینده بین المللی روبروست.

در همین حال ویلیام هیگ وزیر امورخارجه بریتانیا می گوید وی روز دوشنبه در لندن با رهبران شورشیان سوری ملاقات می کند. آقای هیگ ضمن تقبیح خشونت در سوریه از آقای اسد خواستار کناره گیری از قدرت شده است.

XS
SM
MD
LG