لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

بشار اسد وزیر دفاع سوریه را تغییر داد


بشار اسد وزیر دفاع سوریه را تغییر داد
بشار اسد وزیر دفاع سوریه را تغییر داد

رسانه دولتی سوریه می گوید بشار اسد رییس جمهوری سوریه وزیر دفاع خود را تغییر داد.

این تغییر زمانی صورت می گیرد که دمشق از سوی همسایگان عرب خود برای توقف سرکوب مرگبار معترضان ضد دولتی تحت فشار قرار دارد.

آقای اسد روز دوشنبه ژنرال داود راجحه رییس ستاد مشترک ارتش سوریه را به عنوان وزیر جدید دفاع این کشور منصوب کرد. داود راجحه جایگزین ژنرال علی حبیب می شود که به گفته رسانه دولتی سوریه بیمار است.

این مهم ترین تغییر در دولت سوریه، از زمان آغاز اعتراضات سراسری ضد دولتی در ماه مارس به شمار می رود.

بحرین و کویت روز دوشنبه اعلام کردند سفرای خود را برای مشورت در مورد توسل سوریه به خشونت و استفاده سوریه از زور برای سرکوب معترضان فرا می خوانند.

عربستان سعودی پیشتر سفیر خود را از دمشق فراخوانده بود. ملک عبدلله پادشاه عربستان سعودی روز یکشنبه اعلام کرد که سفیر عربستان از دمشق فراخوانده شده است. او همچنین خواستار توقف آنچه «ماشین کشتار» آقای اسد نامید، شد.

این کشورها در حالی سفرای خود را از دمشق فراخوانده اند که سوریه شاهد خونین ترین هفته اعتراضات پنج ماه اخیر بوده است.

فعالان حقوق بشر می گویند در روز های اخیر نظامیان سوریه با پشتیانی تانک ها، صدها نفر را در شهر حما واقع در مرکز سوریه، و شهر دیرالزور در شرق سوریه و برخی دیگر از مناطق کشتند.

در آمریکا، مارک تونر سخنگوی وزارت امورخارجه ایالات متحده گفت واشنگتن از موضع محکم تر جهان عرب در مورد سوریه «دلگرم» شده است و آن را به عنوان نشانه دیگری از محکومت بین المللی اقدام های اسد می داند.

در قاهره، رییس مرکز با نفوذ علوم اهل سنت الازهر، روز دوشنبه گفت دولت سوریه باید فورا به خونریزی پایان دهد. او خونریزی ها در سوریه را یک فاجعه خواند که بیش از حد پیش رفته است. شیخ احمد الطیب همچنین از رهبران سوریه خواست به «درخواست های مشروع» مردم واکنش نشان دهد.

XS
SM
MD
LG