لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

شاهدان از تیراندازی نیروهای سوری به معترضان خبر می دهند


شاهدان از تیراندازی نیروهای سوری به معترضان خبر می دهند
شاهدان از تیراندازی نیروهای سوری به معترضان خبر می دهند

به گزارش شاهدان عینی نیروهای امنیتی سوریه به روی معترضان در شهر جنوبی درعا تیراندازی کردند. این در حالی بود که ساکنان شهر با سر دادن شعارهایی خواستار آزادی های سیاسی بودند.

معلوم نیست که این نیروها تیراندازی هوایی می کردند یا صدها تن از فعالانی را که روز دوشنبه در درعا گرد آمده بودند، هدف گرفته بودند. بیش از یک هفته است که درعا مرکز اعتراض هایی ست که علیه مقام های دولتی بشار اسد در سوریه انجام می شود. هنوز گزارشی از میزان تلفات و خسارت ها داده نشده است.

در تظاهرات مردم سوریه که از روز جمعه از درعا به شهرهای دیگر گسترش یافته و به بندر لتکیه و دمشق پایتخت سوریه رسیده است، ده ها نفر کشته شده اند.

مقام های سوریه می گویند در ناآرامی های روز جمعه و شنبه در لاذقیه دست کم دوازده نفر کشته شده اند . شاهدان و گروه های حقوق بشری از تیراندازی نیروهای دولتی به روی مردم خبر داده اند. مقام های سوریه تندروهای مخالف را به تحریک مردم و ایجاد خشونت متهم می کنند.

ساکنان شهر لاذقیه روز دوشنبه برای محافظت از محله های خود در برابر دار و دسته های مسلحی که در خیابان ها می گردند اقدام به سنگربندی کرده اند. این محله ها تقریبا همگی تخلیه شده اند. دولت سوریه روز یکشنبه نیروهای نظامی را برای برقراری نظم در این شهر مستقر کرد.

به گفته مقام های سوریه بشار اسد روز سه شنبه در سخنانی با مردم از اصلاحات عمده در جهت برآوردن خواست های عموم خبر خواهد داد. جزئیات این اصلاحات اعلام نشده است. اعتراض هایی که در ماه جاری در سوریه آغاز شده است مهم ترین چالشی است که رئیس جمهوری سوریه در دوران یازده ساله ریاستش با آن روبرو شده است.

XS
SM
MD
LG