لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۲

معترضان در سوریه سرکوب توسط نیروهای دولتی را نادیده گرفتند


یک کارگر شهرداری شهر درعا در جنوب سوریه، به سمت یک خودروی آتش گرفته توسط معترضان آب می پاشد. ۱ فروردین ۱۳۹۰
یک کارگر شهرداری شهر درعا در جنوب سوریه، به سمت یک خودروی آتش گرفته توسط معترضان آب می پاشد. ۱ فروردین ۱۳۹۰

معترضان سوری روز دوشنبه در شهر درعا، واقع در جنوب سوریه در مخالفت با دولت بشار اسد رییس جمهوری این کشور دست به تظاهرات زدند.

این درحالی است که سرکوب مرگبار معترضان توسط نیروهای دولتی، مانع توقف تظاهرات گسترده سه روز گذشته مخالفان دولت نشد.

روز دوشنبه، پلیس ضد شورش گروه کوچکی از مخالفان را تعقیب کرد که این اقدام، مجروحی در پی نداشت. اما آثار باقی مانده از راه پیمایی های بزرگتر مخالفان، از جمله ساختمان های دولتی آتش زده شده و به غارت رفته، خودرو های سوخته و دفاتر آسیب دیده حزب حاکم بعث نمایان بود.

یک فعال حقوق بشر گفت یک پسر ۱۱ ساله، روز دوشنبه و یک روز پس از استنشاق گاز اشک کشته شد.

هزاران نفر از معترضان سوری، روز یکشنبه در شهر درعا تظاهرات کردند و خواستار آزادی های سیاسی ، پایان فساد، و همچنین آزادی زندانیان سیاسی در کشورشان شدند. آنان همچنین خواستار محاکمه نیروهای امنیتی شدند که به سمت معترضان تیراندازی کردند.

نا آرامی ها روز جمعه، و پس از آن آغاز شد که نیروهای امنیتی، به سمت غیرنظامیانی که دست به تظاهرات مسالمت آمیز در شهر درعا زده بودند، تیراندازی کردند.معترضان خواستار آزادی ۱۵ نفر از کودکانی بودند که به دلیل کشیدن نقاشی های دیواری اعتراضی بازداشت شده اند. مقامات سوری برای دو روز بعد، شهر را بستند و درحالی که اجازه خروج از شهر را به مردم می دادند، از ورود افراد به شهر جلوگیری می کردند. در حالی است در درعا هزاران نفر از معتران خشمگین دست به راه پیمایی و شورش زده بودند.

تامی ویتور، سخنگوی شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت گزارش ها حاکی از آن است که دولت سوریه، از زور بی تناسبی علیه غیر نظامیان به خصوص معترضان و عزاداران در شهر درعا استفاده کرده است.

او گفت آمریکا از دولت سوریه می خواهد که اجازه برگزاری تظاهرات مساملت آمیز به شهروندانش را بدهد

XS
SM
MD
LG