لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

سوریه در آستانه تنش دوباره؛ حمله نیروهای اسد به مواضع شورشیان در «حجرالاسود» در جنوب دمشق


دود ناشی از حمله ارتش اسد به منطقه «حجرالاسود» در جنوب دمشق
دود ناشی از حمله ارتش اسد به منطقه «حجرالاسود» در جنوب دمشق

نیروهای بشار اسد از روز دو شنبه حمله بزرگی را به آخرین مواضع شورشیانی آغاز کرده اند که در صدد عقب نشینی هستند. خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از «سانا» خبرگزاری دولتی سوریه، خبر داده است که ارتش زیر فرمان اسد به منطقه «حجر الاسود» در جنوب دمشق که هنوز در اختیار داعش است، حمله کرده اند.

شورشیان «تحریر الشام» وابسته به القاعده، آماده ترک مناطقی در استان ادلیب هستند و آنجا را به ارتش اسد تحویل می دهند. پنج هزار عضو این گروه در منطقه های «فوعه» و «کفریا» از سالها پیش حضور داشته اند. ارتش آزاد سوریه نیز گفته است آماده ترک بخشی از این منطقه و واگذاری آن به ارتش است.

همزمان و به رغم دستاوردهای ارتش اسد به یاری روسیه، در تصرف مناطق تحت کنترل شورشیان، مداخله قدرتهای بزرگ در این کشور خظر یک رویاروئی پردامنه را در چشم انداز قرار داده است.

یکشنبه شب مواضع ارتش سوریه در حما و حلب مورد حمله موشکی قرار گرفت. کسی مسئولیت حمله را عهده نگرفت و حکومت سوریه حمله را به «تجاوز دشمنان» نسبت داد. اسرائیل در گذشته برای جلوگیری از قدرت گرفتن ایران و دست نشانده اش حزب اله لبنان در سوریه به حمله های هوائی دست زده و ایسرائیل کاتس، وزیر اطلاعات اسرائیل هشدار داده است که نخواهد گذاشت نیروهای ایرانی در سوریه مستقر شوند.

هرچند اسرائیل به طور رسمی دست داشتن در حمله های یکشنبه شب را نپذیرفته اما مقامهای پیشین و روز نامه های اسرائیلی ارتش آن کشوررا عامل حمله ها قلمداد می کنند.

دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می گوید در حمله های یکشنبه شب ۱۶ تن که اکثرشان ایرانی بودند کشته شدند اما خبرگزاری تسنیم متعلق به سپاه پاسداران گفته است هیچ نیروی ایرانی در حمله ها کشته نشده و علاءالدین بروجردی رئیس کمیته امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در دیدار روز دو شنبه با اسد گفت حضور مستشاران ایرانی تا پایان جنگ داخلی در سوریه باقی می مانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG