لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

تحلیلگران خاورمیانه در کنفرانس رم درباره حل جنگ داخلی سوریه بحث می کنند


گزارشی از اِمی کلوگ در وبسایت شبکه فاکس نیوز

تحلیلگران آمریکایی، اروپایی، روس و عرب حاضر در کنفرانسی در رم در حالی که می کوشند بهترین معماری امنیتی ممکن را برای خاورمیانه بیابند اذعان دارند یا دست کم بعضی شان می گویند صحبت از یک راه حل سیاسی در برابر راه حل نظامی با در نظر گرفتن واقعیت های در صحنه خطا است.

گومر ایسائف، مدیر «مرکز مطالعات خاورمیانه معاصر»، در سن پترزبورگ در روسیه، اشاره دارد که «اسد دارد مشکلات اش را با جنگ افزار حل می کند».

به گفته او این امر به موضع ضعیف کشورهای غربی اشاره دارد. بعضی می گویند بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، عملا در جنگ پیروز شده است. آن هایی که خواهان نتیجه ای متفاوت اند در این مرحله اهرم فشار چندانی ندارند.

کنفرانس روز دوشنبه در رم به همت «مرکز اطلاعات اروپا خلیج فارس»، «مرکز مطالعات آمریکا»، و «کالج دفاعی ناتو» برگزار شد. سخنرانان حاضر در کنفرانس در این باره بحث می کردند که چه کسانی در حل طیفی از مشکلات منطقه و عمدتا معضل سوریه باید حضور داشته باشند و چه کسانی باید کنار گذاشته شوند.

وینچزو آمندولا، معاون وزارت خارجه ایتالیا در امور همکاری بین المللی، گفت ایالات متحده لازم است برای یافتن راه برونرفت از بحران سوریه تعامل خود را حفظ کند زیرا چنان راه حلی مستلزم پلتفورمی پر انرژی از کشورهای جهان است که به اتفاق تلاش کنند از تکرار چنین قساوت هایی جلوگیری شود.

دیوید کمپبل بنرمن، از اعضای پارلمان اروپا، ایران را مسئول ناآرامی های منطقه ای عنوان کرد و گفت هر سنگی را که در خاورمیانه تکان می دهی ایران زیر آن سینه خیر می رود.

گومر ایسائف با اشاره به تحریم های وضع شده علیه روسیه و تاثیر گذاری آن بر ارزش رو به کاهش روبل، گفت بعید است مسکو تنها به خاطر فشار تحریم ها رفتارش در سوریه را تغییر بدهد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG