لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۹

یک مقام سوری: مذاکره در باره استعفای اسد ممکن است


معاون نخست وزیر سوریه می گوید گفت و گو در باره استعفای بشار اسد فقط پس از آغاز مذاکره در میان سوری ها امکان پذیر است.
قدری جمیل، که روز سه شنبه در پی دیداری با وزیر امور خارجه روسیه در مسکو سخن می گفت، این موضوع را که آیا پبشنهاد استعفای اسد به عنوان شرطی برای مذاکرات مفید خواهد بود یانه، زیر سئوال کشید.
جمیل همچنین هشدار باراک اوباما رییس جمهوری امریکا را که هر حرکت دولت اسد برای استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه شورشیان " خط قرمزی" خواهد بود که وضع را تغییر خواهد داد رد کرد و گفت "نهدید های" آقای اوباما تبلیغاتی است و به کوشش های او برای انتخاب دوباره ارتباط دارد.
پیشتر، یک روزنامه نگار ژاپنی که با شورشیان سوریه همراه بود در پی گرفتار شدن در تیراندازی جانسپرد ، در همین حال گفته شد دو خبرنگار تلویزیون الحره که احتمالا با او بودند مفقود هستند.
وزارت امور خارجه ژاپن می گوید خانم میکا یاماماتو روز دوشنبه هنگامی که با ارتش آزاد سوریه در شهر حلب سفر می کرد هدف گلوله قرار گرفت. او برای ژاپن پرس در توکیو کار می کرد.
در این میان، ایستگاه تلویزیونی الحره که با بودجه دولت امریکا اداره می شود می گوید دو نفر از خبرنگاران آن که از حلب گزارش می دادند ممکن است توسط نیروهای سوریه دستگیر شده باشند.
بی بی جی – سازمان مادر ایستگاه که صدای امریکا را نیز اداره می کند- در بیانیه ای از دولت سوریه خواست سلامت دو خبرنگار را تضمین کند.
سخنگوی سازمان گزارشگران بدون مرز روز سه شنبه در مصاحبه ای به صدای امریکا گفت از آغاز قیام سوریه 5 خبرنگار خارجی کشته شده اند.
در این حال، نبرد شدید در سوریه از جمله در حلب و دمشق ادامه دارد.
فعالان مخالف می گویند روز سه شنبه سربازان سوری به محله ای در نزدیکی پایتخت حمله کردند، و مغازه ها و خانه ها را به آتش کشیدند. به گفته فعالان، بیش از 20 تن در سراسر کشور کشته شدند.
XS
SM
MD
LG