لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

حملات هوایی و زمینی به شورشیان سوریه


جت های جنگنده و هلیکوپترهای سوریه روز چهارشنبه هدف هایی را در شهر حلب بمباران کردند، در همین حال تانک ها از زمین به ناحیه صلاح الدین که در کنترل شورشیان قرار دارد هجوم بردند.

گزارش ها حاکی است نبردی سخت در حلب جریان دارد. تلویزیون سوریه گفت نیروهای نظامی بر شورشیان غلبه می کنند، رهبران ارتش سوریه آزاد عقب نشینی نیروهای خود را تکذیب کردند.

با این حال، در گزارش های برخی خبرنگاران خارجی در شهر گفته می شود شماری از شورشیان از مواضع خود در صلاح الدین عقب نشسته اند. دیگران به مقاومت ادامه می دهند. به نقل از یک فرمانده رزمندگان مخالف بشار اسد در نزدیکی حلب گفته شد افراد او با کمبود مهمات روبرو شده اند.

کانال های ماهواره ای عرب چندین ساختمان در حلب را که در پی بمباران جت ها فرو ریختند نشان دادند. در ویدیوهای آماتوری نیز نمای سیمانی ساختمان با جاهای راکت و گلوله و آپارتمان های سوخته دیده می شود.

پیشتر در روز چهارشنبه، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه جنگ در حلب را خشن ترین جنگ از زمانی که شورشیان برای نخستین بارمدعی کنترل بخشی از آن شدند توصیف کرد.

شورشیان در نزدیکی کلیسای بزرگ تاریخی حلب در مرکز شهر به حمله ادامه دادند.
در همین حال ایران می گوید برخی از ایرانیانی که در سوریه ربوده شدند، اعضای باز نشسته سپاه پاسداران هستند.

شاهدان از گلوله باران در دیگر شهرها از جمله حمص و نواحی نزدیک آن و شهر ساحلی دیرالزور خبر دادند. یک تحلیلگر در لندن گفت علیرغم تمرکز رسانه ها بر حملات دولت به حلب، دیگر بخش های کشور هدف حملات شدید تری هستند.

در تهران، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت کنفرانسی برای پیشبرد گفت و شنود بین دولت سوریه و اپوزیسیون روز پنجشنبه تشکیل می شود. هنوز روشن نیست چه کسانی در آن جلسه حضور خواهند یافت.

صالحی روز سه شنبه برای جلب کمک ترکیه به آزادی ۴۸ ایرانی که در اسارت ارتش سوریه آزاد قرار دارند به ترکیه رفت. او روز چهارشنبه گفت برخی از آنها اعضای بازنشسته سپاه پاسداران و ارتش هستند و برای زیارت به سوریه رفته بودند. اما وال استریت جورنال روز چهارشنبه گزارش داد ربوده شدگان سفر خود را از طریق یک گروه مسافرتی سپاه ترتیب دادند. ارتش سوریه آزاد گفته است ایرانی ها در یک ماموریت شناسایی بودند.

در این میان، وزیر اطلاعات اردن تایید کرد ریاض حجاب نخست وزیر سابق سوریه که روز دوشنبه گریخت، وارد اردن شده است. پیشتر، ملک عبداله پادشاه اردن به تلویزیون سی بی اس آمریکا گفت بشار اسد اگر قادر نیست تمام کشور را در کنترل داشته باشد، ممکن است بتواند قرارگاهی برای اقلیت علوی به وجود آورد. با این حال او یاد آور شد چنین رویدادی بدترین سناریو خواهد بود و مشکلاتی دیرپا به بار خواهد آورد.

عبداله گفت او هنور فکر می کند امیدی برای سوریه وجود دارد، اما نسبت به سرعت پاسخ بین المللی ابراز نگرانی کرد.
XS
SM
MD
LG