لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۱

صدور قطعنامه سازمان ملل در محکومیت دولت سوریه


مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را تصویب کرده است که استفاده دولت سوریه از تسلیحات سنگین علیه نیروهای شورشی را محکوم و همچنین از شورای امنیت به دلیل شکست در مهار خشونت انتقاد می کند.

رای به قطعنامه پیشنهادی عربستان سعودی که لازم الاجرا نیست در حالی صادر می شود که فعالان از خشونت های بیشتر در قیام 17 ماهه علیه بشار اسد خبر می دهند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد پیش از ظهر جمعه گفت مناقشه سوریه اینک یک جنگ غیر مستقیم است و قدرت های عمده را ترغیب کرد به خشونت پایان دهند. او افزود : منافع فوری مردم سوریه باید بر تمام رقابت های دیگر جهت کسب نفوذ ارجحیت داشته باشد.

متحدان سوریه، روسیه و چین قبلا سه قطعنامه شورای امنیت را وتو کرده اند. بان کی مون گفت شورای امنیت در مورد سوریه فلج شده است.

رزمناوهای روسی در طرطوس


منابع دفاعی روسیه از ورود سه فروند رزمناو روسی به بندر طرطوس در سوریه ظرف چند روز آینده خبر می دهند.

نیویورک تایمز به نقل از منابعی در وزارت دفاع روسیه که نامشان را فاش نکرده است می نویسد این رزمناوها برای روسی ها درپایگاه نظامی طرطوس نزدیک بندر لاذقیه درغرب سوریه، تدارکات ازجمله آب و مواد غذائی می برند و پس از ماموریت به پایگاه خود در دریای سیاه باز می گردند. ٣٦٠ تفنگدار دریائی روس دراین رزمناوها هستند.

منبع دفاعی مشخص نکرده است که این تفنگداران در طرطوس پیاده می شوند یا با رزمناو ها باز می گردند.روسیه دربندر طرطوس یک پایگاه نظامی دارد.

XS
SM
MD
LG