لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۵

اپوزیسیون سوریه خواهان تحقیق درباره حمله حزب الله شد


گروه اصلی اپوزیسیون سوریه خواسته است در مورد شبیخون نیروهای دولتی به مواضع شورشیان در نزدیکی دمشق در روز چهارشنبه، که به گزارش رسانه ها ۱۷۵ تن در آن کشته شدند، تحقیقاتی صورت گیرد.

به گزارش اسوشیتد پرس، ائتلاف ملی سوریه روز پنحشنبه گزارش دولت را رد کرد و گفت کسانی که کشته شدند غیر نظامیانی بودند که سعی داشتند از محاصره نیروهای بشار اسد فرار کنند.

دولت و شورشیان اغلب گزارش های ضد و نقیضی درباره حوادث و خشونت در سوریه منتشر می کنند. و در نبود رسانه های مستقل و خبرنگاران بین المللی هردو طرف سعی دارند چگونگی گزارش های مرتبط با جنگ را کنترل کنند.

دولت سوریه روز چهارشنبه گفت سربازان در شبیخونی که یکی از مرگبارترین حملات نیروهای دولتی در حومه دمشق توصیف شده است، ۱۷۵ شورشی را، که بسیاری از آنها رزمندگان مرتبط با القاعده بودند، کشتند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت شبیخون توسط گروه حزب الله صورت گرفت. ائتلاف ملی سوریه گفت نیروهای طرفدار اسد با حمایت جنگجویان حزب الله به کاروان غیر نظامیانی که از محاصره فرار می کردند حمله کردند، و در بیانیه ای از سازمان ملل متحد خواست تحقیقات مستقلی انجام دهد.

روز پنجشنبه همچنین یک گلوله خمپاره در نزدیکی بیمارستانی در یک محله زیر کنترل نیروهای دولت در شهر حمص فرود آمد و دست کم ۵ تن را کشت. یکی بمب کنارجاده ای نیز در مقابل یک بیمارستان فرانسوی در دمشق منفجر شد و یک تن از پای در آمد.

در همین حال، ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه گفت دمشق به تعهد خود برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی پای بند است.
XS
SM
MD
LG