لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

بشار اسد می گوید به «تروریست ها» رحم نخواهد کرد


در حالی که نیروهای نظامی و امنیتی سوریه تلاش می کنند تا کنترل حلب را در دست بگیرند ، بشار اسد بار دیگر قول داد سوریه را از وجود تروریست ها پاک کند.

رسانه های سوری می گویند اسد روز سه شنبه در دیدار با سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تاکید کرده که به تروریست ها رحم نخواهد کرد. تصاویری که تلویزیون سوریه از این دیدار پخش کرده ، نخستین تصاویری است که پس از دو هفته از بشار اسد پخش می شود. سعید جلیلی گفته است حمایت ایران ازسوریه، به عنوان بخشی از محور پایداری در برابر دشمنان ادامه خواهد یافت.

ایران روز سه شنبه، با احضار کاردار سوئیس در تهران ،آمریکا را مسئول جان ۴۸ ایرانی ربوده شده در سوریه اعلام کرده بود.

ایران می گوید این گروگان ها زائر هستند اما یکی از فرماندهان ارتش سوریه آزاد آنان اعضای سپاه پاسداران ایران معرفی کرده که برای انجام ماموریت شناسایی مخالفان به سوریه رفته بودند.

در حالی که اسد و جلیلی در دمشق گفتگو می کردند ، دستکم ۱۲ تن در گلوله باران شهر حلب کشته شده اند.

در همین حال ، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا با دیگر گفته است زمان آن برنامه ریزی پس از سقوط اسد فرا رسیده است. خانم کلینتون که روز سه شنبه در جریان دیداری به وزیر امور خارجه افریقای جنوبی در پره توریا سخن می گفت، تاکید کرد که زمان سقوط اسد را نمی تواند پیش بینی کند اما یقین دار د که چنین اتفاقی خواهد افتاد. کلینتون گفت قصد دارد هنگام دیدار از استانبول در روز شنبه در باره این مساله با مقام های ترکیه گفتگو کند .

روز سه شنبه علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی برای بحث با همتای ترک خود در باره بحران سوریه به آنکارا رفت. وزارت امور خارجه ترکیه روز سه شنبه اعلام کرد طی دو روز گذشته بیش از هزار و سیصد سوری وارد ترکیه شده اند، و شمار آوارگان سوری در ترکیه به چهل و هشت هزار نفر رسیده است.
XS
SM
MD
LG