لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

جنگ داخلی سوریه یکی از وخیم ترین بحران های انسانی قرن حاضر


هفته نامه اکونومیست چاپ لندن، در گزارشی به نقل از منابع سازمان ملل متحد می گوید در جنگ داخلی سوریه که پنج سال است ادامه دارد، بیش از ۲۰۰ هزار تن کشته و میلیون ها نفر بی خانمان شده اند و حدود ۴ میلیون نفر به خارج گریخته اند.

جنگ بروز یکی از وخیم ترین بحران های انسانی قرن بیست و یکم را موجب شده است. بنا به ارقام سازمان ملل متحد، حدود ۱۲ میلیون نفر، بیش ار نیمی از جمعیت کشور، به کمک فوری نیاز دارند.

از هر پنج سوری چهار نفر در فقر زندگی می کنند و نرخ بیکاری از ۵۰ درصد فراتر می رود. سازمان جهانی بهداشت می گوید ۵۷ درصد بیمارستان های عمومی سوریه آسیب دیده اند و ۳۷ درصد منهدم شده اند. اکثر پزشکان فرار کرده اند. فلج اطفال بازگشته است.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید سوریه برابر چهار دهه توسعه انسانی را از دست داده است. بیش از ۴ هزار مدرسه آسیب دیده یا به محل های دیگر، از جمله پناهگاه تبدیل شده اند. نزدیک ۳ میلیون کودک سوری دیگر به کلاس نمی روند.

در گزارش گفته می شود میراث های فرهنگی و باستانی سوریه اغلب به دست جهادی های «دولت اسلامی» صدمه دیده اند. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید گروه اینک بیش از نیمی از سرزمین سوریه را در کنترل دارد ، و بحران تقریبا بطور مسلم وخیمتر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG