لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

گوگل در زادروز «سیلویا پلات» با تغییر لوگوی خود از این شاعر آمریکایی تجلیل کرد


گوگل به مناسبت هشتاد و هفتمین زادروز سیلویا پلات، شاعر آمریکایی، لوگو (یا نشان‌واره) خود را تغییر داد. سیلویا پلات، به دلیل صراحت در شعر، به «بانوی شعر اعتراف» شهرت داشت.

او در بیست و هفتم ماه اکتبر ۱۹۳۲ در بوستون ماساچوست متولد شد. در هشت سالگی پدرش را از دست داد و این اتفاق تأثیر عمیقی بر زندگی و آثارش به جای گذاشت.

پلات در سال ۱۹۵۰، از طریق بورسیه وارد کالج اسمیت شد، در سال ۱۹۵۲ جایزه داستان نویسی مجله «مادموآزل» نیویورک را دریافت کرد و به عنوان سردبیر مهمان این نشریه مشغول کار شد.

زندگی عاشقانه با شاعر انگلیسی

زمانی که سیلویا از نیویورک به خانه بازگشت دچار مشکلات عصبی شد و پس از تلاشی نافرجام برای خودکشی، تحت درمان قرار گرفت.

او چند ماه بعد برای ادامه تحصیل با بورسیه «فول برایت» وارد دانشگاه کمبریج شد و در آن جا با تد هیوز، شاعر برجسته انگلیسی، ملاقات کرد و عاشقش شد.

این دو از مشهورترین زوج‌‌های ادبی قرن بیستم هستند و داستان زندگی شان با بازی گوئِنِت پالترو و دنیل کرگ روی پرده سینما نیز روایت شده است.

حاصل عشق سیلویا و تد، انتشار آثاری درخشان از هر دو بود. هیوز مجموعه شعر «شاهین زیر باران» را منتشر کرد و پلات نیز تنها رمان خود به نام «حباب شیشه» را نوشت.

خیانت ، خشونت و خودکشی با گاز

نامه های شخصی سیلویا پلات که چندی پیش کشف شد نشان می دهد او با خیانت همسر و خشونت فیزیکی از سوی او که منجر به سقط فرزندشان در سال ۱۹۶۱ شد دست به گریبان بوده است.

سیلویا پلات در زمستان سال ۱۹۶۳، برای دو کودکش مقداری شیر و نان گذاشت و با گاز به زندگی خود پایان داد.

او هنگام مرگ ۳۰ سال داشت. نوزده سال پس از مرگ، جایزه معتبر پولیتزر شعر به این شاعر آمریکایی اعطا شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG