لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

تلاش زنی جوان برای دیده شدن در دنیا، از زادگاه طالبان در پاکستان


«ماریه تورپیکی وزیر» اسکواش‌باز ۲۸ ساله پاکستانی
«ماریه تورپیکی وزیر» اسکواش‌باز ۲۸ ساله پاکستانی

مبارزهٔ زنان برای دستیابی به برابری، این هفته از خاورمیانه به تگزاس آمده است. یک بانوی ورزشکار پاکستانی در جشنوارهٔ «جنوب از جنوب غربی» در آستین داستان زندگی خود را با دیگران در میان گذاشت.

برای «ماریه تورپیکی وزیر» راه مبارزه با تبعیض جنسیتی از مسیر ورزش حرفه‌ای گذشته است. این اسکواش‌باز ۲۸ ساله پاکستانی که اصالتاً اهل منطقهٔ قبیله‌ای وزیرستان جنوبی در مرز افغانستان است، امسال در جشنوارهٔ «جنوب از جنوب غربی» که یکشنبه در آستین پایان خواهد یافت، دربارهٔ رهایی خود از قید و بندها صحبت کرده است.

وی می گوید: «من از همان قبیله‌ای می‌آیم که طالبان از آن آمده‌اند. آن‌جا زادگاه طالبان و تروریسم است. چرا آن جا، این‌گونه است؟ چون آن‌جا بهترین فضا را برای پرورش تروریست‌ها ارائه می‌دهد. چون فضای آن‌جا بسیار محافظه‌کارانه است. در آن جا هیچ‌کس به تحصیل کردن و حقوق دختران باور ندارد و ورزش کردن در آن‌جا چیزی غیرقابل تصور است.»

ماریه توضیح می دهد که البته پدرش یک استثناء بود که، برخلاف قواعد محافظه‌کارانه، از زمانی که او ۴ ساله بود به او کمک کرد تا لباس پسرانه بپوشد و بیرون از خانه بازی کند.

وی می گوید:«در واقع من بسیار خوش‌شانسم که پدرم از من و نیز از خواهرم، که {یکی از} جوان‌ترین سیاست‌مداران پاکستان است، پشتیبانی کرده است.»

وقتی که او بزرگ شد و دیگر نتوانست دختر بودنش را پنهان کند، مورد آزار قرار گرفت. اما به رغم تهدیدها، او اسکواش را انتخاب کرد و به آن پرداخت. تا این‌که در سال ۲۰۱۱ برای یادگیری حرفه‌ای این ورزش، به کانادا رفت.

وی می گوید:«من امروز می‌بینم که برای دختران زیادی که می‌خواهند ورزش کنند، و نیز برای والدین‌شان، که کم کم باور کرده‌اند دختران از پس هرکاری برمی‌آیند، الهام‌بخش بوده‌ام.»

ماریه که هم‌اکنون در رتبهٔ نود هشتم رده‌بندی جهانی قرار دارد برای دخترانی که در پاکستان،‌ و نیز در کشورهای خاورمیانه از جمله در ایران زندگی می‌کنند،‌ پیامی دارد. او می‌گوید: «قواعد را نادیده بگیرید.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG