لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۶

مقام‌های سوییسی: در هتل محل مذاکرات هسته‌ای ایران تجهیزات شنود پیدا شد


قدم زدن معروف وزیران خارجه آمریکا و ایران در واقع گامی عملی برای پرهیز از شنود الکترونیکی در محل مذاکرات اتمی بود
قدم زدن معروف وزیران خارجه آمریکا و ایران در واقع گامی عملی برای پرهیز از شنود الکترونیکی در محل مذاکرات اتمی بود

مقاله فیلیپ اولترمن و جولین بورجر در گاردین

به گفته دادستان ها در سوییس شماری از کامپیوترهای هتل پنج ستاره محل مذاکرات محرمانه پرونده هسته ای ایران در ژنو به بدافزارهایی برای جاسوسی و جمع آوری اطلاعات آلوده بوده است. اما از آنجا که دادستان ها نتوانستند ثابت کنند مسئول این حمله سایبری چه کسی است پرونده بسته شد.

سخنگوی دادستانی سوئیس گفته است اگر شواهد جدیدی یافت شود پرونده دوباره باز می شود.

دادستان ها در وین، جایی که مذاکرات هسته ای ایران تیر ماه گذشته به انجام رسید، دو تحقیق جداگانه را آغاز کرده اند. سخنگوی وزارت دادگستری اتریش به گاردین گفت دو پرونده سال گذشته پس از پیدا شدن وسایل جاسوسی در هتل «پَله کوبورگ» پیدا شد. وقتی مذاکرات به این هتل لوکس در وین منتقل شد، امواج مایکرویو جاسوسی سازمان های اطلاعاتی رقیب برای شنود گفتگوها چنان شدید بود که دیپلمات های مذاکره کننده برای استفاده از تلفن همراهشان باید از هتل دور می شدند.

قدم زدن معروف جان کری و محمدجواد ظریف، وزیران خارجه آمریکا و ایران، که آن موقع اقدامی نمایشی تعبیر شده بود در واقع گامی عملی برای پرهیز از شنود الکترونیکی بود.

دیپلمات ها در جریان مذاکرات هسته ای در شهر لوزان سوییس هم به جای استفاده از تلفن اتاق هایشان در هتل برای تماس با پایتخت کشورهای متبوعشان دور ساختمان هتل با تلفن همراه قدم می زدند.

پس از این که یک موسسه امنیتی در مسکو گفت ویروس کامپیوترها برای شنود مذاکرات رد پای جاسوس های اسراییلی را دارد، دولت اسراییل که قویا مخالف مذاکرات هسته ای ایران بود این اتهامات را رد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG