لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

قدیمی ترین بانک خصوصی سوئيس از سوی آمريکا مورد اتهام قرار گرفته است


قدیمی ترین بانک خصوصی سوئيس از سوی آمريکا مورد اتهام قرار گرفته است
قدیمی ترین بانک خصوصی سوئيس از سوی آمريکا مورد اتهام قرار گرفته است

قدیمی ترین بانک خصوصی سوئیس- که اداره مرکزی آن درشهرسنت گالِن، نزدیک مرز اتریش- قرار دارد، شاهد شگفتی و اندوه شمار بسیاری از کارمندان خود بود؛ کارمندانی که برخی از آنها سالها سابقه کار دارند. کنراد هوملر- رئیس بانک وگلین- درتازه ترین سخنان خود خطاب به کارمندانش گفت که برای نجات بانک، عمده دارایی آن به بانک سوئیسی دیگری فروخته شده است. خطر بیکار شدن، تعداد زیادی از کارکنان بانک دویست و هفتاد ساله وگلین را تهدید می کند.

سبب به مخاطره افتادن موجودیت این بانک، آن است که گروه بزرگی از مشتریان آن، دارایی خود را از آن خارج کرده اند. وگلین، نخستین بانک سوئیسی است که در طول تاریخ از سوی مقامهای آمریکایی مورد اتهام قرار گرفته است. وگلین در آمریکا شعبه ندارد، اما با شهروندان این کشور تجارت می کند و از این روی، مشمول قانون جزایی ایالات متحده می شود و این کشور حق دارد پیرامون فعالیتهای شهروندان خود در بانکهای سوئیس، تفحص کند.

وزارت دادگستری آمریکا در پی تحقیقات گسترده اعلام کرده است که شماری از شهروندان متمول آمریکایی، برای طفره رفتن ازپرداخت مالیات، درآمد خود را به این بانک منتقل کرده اند و از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱- طی ۹ سال- یک میلیارد و دویست میلیون دلاری را که باید به عنوان مالیات به دولت آمریکا پرداخت می کرده اند، نپرداخته اند.

راه گریز، از کوههای آلپ می گذرد!

سوئیس، برای بسیاری از ثروتمندان جهان، امن ترین مکان محافظت از دارایی شان است. از قرون وسطی تا کنون، این کشور عرف رازداری را درمورد میزان دارایی مشتریان بانکهای خود، حفظ کرده است. دولت سوئیس، عدم پرداخت مالیات را جرم نمی شمارد و از این روی، برملا کردن جزئیات حسابهای مالی مشتریان بانکهایش، مغایر قانون آن کشور خواهد بود.

درپی متهم شدن از سوی دولت آمریکا، نمایندگان بانک وگلین هفته گذشته از حضور در دادگاهی درنیویورک خودداری کردند و گفتند ازآنجا که احضاریه دریافت نکرده اند، حضور در دادگاه را الزامی نداسته اند.

این همه، به باور برخی تحلیلگران، ممکن است به روابط گرم و دوستی دیرین برن و واشنگتن لطمه بزند. کنراد هوملر- رئیس بانک مورد اتهام سوئیسی- درصورت سفر به ایالات متحده بازداشت خواهد شد و از این روی، اگر دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات وگلین در آمریکا تشکیل شود، رئیس آن از حضور در آن معذور خواهد بود.

XS
SM
MD
LG